افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 28 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

منافع مشترک روسیه با طالبان

روسیه گفته است که برای مبارزه با گروهی موسوم به دولت اسلامی یا همان داعش به عنوان دشمن مشترک با طالبان در افغانستان تماس برقرار کرده است. مقام های این کشور گفته اند که روسیه در این مورد با طالبان منافع مشترک دارد

روسیه هم می خواهد این بار از طالبان به عنوان ابزار، علیه آمریکایی ها استفاده کند. چرا که نمی خواهند اجازه دهند که آمریکایی ها این فرصت زمانی و استراتژیک را پیدا کنند که به آسیای مرکزی نزدیک شوند و بحران اوکراین را در آنجا دامن بزنند .

 

روسیه گفته است که برای مبارزه با گروهی موسوم به دولت اسلامی یا همان داعش به عنوان دشمن مشترک با طالبان در افغانستان تماس برقرار کرده است. مقام های این کشور گفته اند که روسیه در این مورد با طالبان منافع مشترک دارد و مشغول مبادله اطلاعات با این گروه است. آنها حاضر هستند که به طالبان تجهیزات نظامی دهند اما اظهار کرده اند که این کار را با احتیاط و به صورت تجارتی انجام می دهند. چرا روسیه این روش را در پی گرفته است و چرا با حکومت افغانستان وارد مذاکره و همکاری نمی شود؟ روسیه نگران چه چیزی است؟ نگران داعش یا آمریکا؟

 

غلام حسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آماج» گفت: دلیل اینکه روسها هم اکنون می خواهند با طالبان در افغانستان همکاری کنند این است که با مشکلی سخت به نام بحران اوکراین که از طرف غربی ها و کشورهای اروپایی تمویل، تجهیز، تحریک و حمایت می شود روبه رو است.این جبهه جدید و قدرتمندی است که علیه روسیه آغاز شده است.

 

وی در خصوص علت اعلام همکاری روسیه با طالبان و رویکرد آن گفت: روسیه اظهار می کند که ما فقط و فقط در جنگ علیه داعش با طالبان همکاری می کنیم. طالبان تا به حال در افغانستان موجب خسارات و کشتارهای فراوانی شده اند و یک داعیه داشتند و داعیه هم این بوده است که در سرزمین افغانستان کفری به نام آمریکا آمده است. نامسلمانانی به افغانستان آمده اند و اینجا را اشغال کرده اند و پیمان ناتو را در اینجا امضا کرده اند. آنها می گویند جنگ ما با مردم افغانستان نیست بلکه جنگ ما علیه آمریکا است. ما مبارزه می کنیم تا این سرزمین را از وجود آنها پاک کنیم. وجه مشترکی که روسیه با طالبان پیدا کرده است همین است.

 

ناصری ادامه داد: روسیه هم می خواهد این بار از طالبان به عنوان ابزار، علیه آمریکایی ها استفاده کند. چرا که نمی خواهند اجازه دهند که آمریکایی ها این فرصت زمانی و استراتژیک را پیدا کنند که به آسیای مرکزی نزدیک شوند و بحران اوکراین را در آنجا دامن بزنند. روس ها به صراحت می گویند ما از طالبان فقط علیه داعش که گروهی هستند که به افغانستان آمده اند و مناطقی را اشغال کرده و با طالبان ومردم افغانستان می جنگند همکاری می کنیم. از این طریق هم به طالبان کمک می شود که اجازه ندهند گروه و جرگه دیگری در قلمرویی که آنها هستند ورود پیدا کنند و حکومت خود را به نام داعش برقرار کنند و هم خود می توانند از پیشروی داعش به آسیای مرکزی جلوگیری کنند.

 

این نماینده مجلس همکاری روسها را با طالبان اشتباهی تاریخی می داند و می گوید: روسها می گویند ما با طالبان فقط در جنگ علیه داعش همکاری می کنیم به این معنا که از فشار داعش بر طالبان جلوگیری می کنیم که تا طالبان هم بتوانند علیه آمریکایی ها مبارزه کنند و خوب بجنگند. روسها در حال انجام یک اشتباه تاریخی هستند. روسها باید پیش از اینکه به طالبان دست همکاری دهند، باید به حکومت افغانستان دست دراز کنند و از آنها طلب همکاری کنند. دلیل اینکه روسها این کار را نکرده و نمی توانند این است که چندین پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا و انگلستان و برخی کشورهای غربی به امضا رسیده است و حکومت افغانستان نمی تواند یک پیمان نظامی دیگر را با روسها که برای کشورهای غربی و آمریکا رقیب محسوب می شود داشته باشد. چرا که در اینجا تضاد منافع به وجود می آید و وقتی تضاد منافع به وجود آید قابل جمع نیست و اصطکاک در کار به وجود می آید از این جهت است که با کمال تاسف روسها این اشتباه را انجام می دهند. به جای اینکه با سران حکومت و در مجموع مردم و ملت افغانستان وارد همکاری و مذاکره شوند، با طالبان همکاری کرده و بحران جدیدتر و پیچیده تری وارد افغانستان می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار