افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

ملیبین: هرچه زودتر اختلافات روی تعیین رهبری کمیسیون اصلاحات انتخاباتی حل شود

هرچند از ایجاد کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی بیش از یک ماه می گذرد اما به دلیل آنچه اختلافات میان رییس جمهور و رییس اجراییه خوانده می شود تا حالا رییس این کمیسیون تعین نگردیده است.

 

این مساله برعلاوه افغان ها برخی از مقامات خارجی را نیز نگران ساخته است و آنان از رهبران حکومت وحدت ملی میخواهند تا در نظام انتخاباتی افغانستان اصلاحات لازم را به میان آورند.

 

فرانز مایکل ملیبین سفیر اتحادیه اروپا در کابل گفت، برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در این کشور، نیاز جدی به اصلاح سیستم انتخاباتی است:

 

” این یک جز مهم است که مردم دوباره بر روند انتخابات باورمند شوند و انتخابات آینده مانند انتخابات گذشته نباشد.

 

من هر دو جانب را صادقانه تشویق میکنم تا هرچه زودتر سوال در رابطه به رهبری کمیسیون اصلاح سیستم انتخاباتی را حل سازند.

 

ما در این مورد که باید چه کسی کسی رییس این کمیسیون تعین شود کدام نظر نداریم اما بهتر است که هرد جانب از راه گفتگو به یک نتیجه خوب برسند. ”

 

آقای ملیبین تاکید کرد که آنان آماده هستند تا در صورت نیاز با کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی کمکهای تخنیکی را انجام دهند.

 

رییس جمهور غنی در اوایل سال جاری هجری خورشیدی طی فرمانی کمیسیون اصلاح سیستم انتخاباتی را ایجاد و پانزده تن را به عنوان اعضای آن تعین نمود.

 

اما عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت با تعین شکریه بارکزی عضو ولسی جرگه به سمت ریاست این کمیسیون مخالفت کرد و گفت که آقای غنی در این مورد با او مشوره نکرده است.

 

ایجاد کمیسیون اصلاح سیستم انتخاباتی از سوی حکومت عکس العمل های کمیسیون های انتخاباتی را نیز بر انگیخت، روسای این کمیسیون ها ایجاد کمیسیون اصلاح انتخاباتی را کار خلاف قانون خواندند.

 

از سوی هم آصف آشنا معاون سخنگوی ریاست اجراییه حکومت میگوید که رییس جمهور و رییس اجراییه در مورد رییس کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی به توافق رسیده اند:

 

” خوشبختانه ملاحظات که در رابطه به چگونگی ریاست کمیسیون اصلاح انتخاباتی موجود بود از راه مذاکرات حل شده و شخصی به این سمت تعین گردیده است.

 

در روزهای نزدیک این فرد معرفی و کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی کارش را آغاز خواهد کرد. ”

 

آقای آشنا از فردی که به حیث رییس کمیسیون اصلاح سیستم انتخاباتی تعین شده است نام نبرد اما پیش از این گزارش های به نشر رسید که جانداد سپین غر رییس اکسین یا شبکه جامعه مدنی برای انتخابات به این سمت گماشته شده است.

 

نهاد های ناظرانتخابات و کارشناسان سیاسی می گویند که کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی باید هرچه زود کارش را آغاز و مطابق خواست مردم مسوولیت اش را بگونه شفاف و صادقانه انجام دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار