افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 15 آوریل , 2013 لینک کوتاه خبر :

سازمان ملل، از افزایش کشت کوکنار در افغانستان خبرداد!

ملل متحد: کشت کوکنار در افغانستان افزایش یافته است

در گزارش اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم، سازمان ملل متحد (UNODC) که بطور مشترک با وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان تهیه شده و امروز نشر شد، گفته شده:
بیشتر از سایر مناطق، کشت کوکنار در جنوب افغانستان که طالبان در آنجا فعال اند، خیلی افزایش یافته است.

در راپور گفته شده، تلاش های جامعه جهانی که تا اکنون برای منصرف ساختن زارعان از کشت کوکنار در افغانستان صورت گرفته، نتایح درست را در قبال نداشته است.

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم، سازمان ملل متحد (UNODC) می گوید، یکی از دلایل ازدیاد در کشت کوکنار اینست، که قیمت هیرویین افزایش یافته است.

در گزارش یاد آوری شده است که اخذ پیش پرداخت محصول تریاک توسط زارعان نشان می دهد که وضعیت اقتصادی در افغانستان در حال خراب شدن بوده، زارعان هر روز بیش تر از روز پیش به مارکیت ها و کشت های غیر قانونی روی می آورند.

افغانستان بیشترین مقدار تریاک جهان را تولید می کند و در سال گذشته حدود 75 درصد تریاک جهان را تولید کرده است که با افزایش کشت کوکنار شاید این رقم نیز بلند تر شود.

ژان لوک لیماهییو رییس ادارهء مبارزه با مواد مخدر و جرایم، سازمان ملل متحد (UNODC) می گوید، بر اساس تخمین آن ها برای سال سوم تولید تریاک در افغانستان افزایش یافته است و آن ها چشم به راه یک رکورد تازه کشت کوکنار در افغانستان می باشند.

راپور مشترک سازمان ملل متحد و حکومت افغانستان در دو مرحله تهیه شده است. یعنی درمناطق مرکزی، شرقی، جنوبی و غربی که کشت کوکنار در فصل خزان در ماه های دسامبر تا جنوری آغاز می شود و در مناطق شمال و شمالشرقی افغانستان که عمدتاً در فصل بهار کشت می شود.

تاکنون مقدار تریاک کشت شده در سال جاری در افغانستان معلوم نیست، اما سازمان ملل متحد می گوید، شواهد نشان می دهد که مساحت زمین های تحت کشت کوکنار در سال 2012 میلادی 154 هزار هکتار و در سال 2011 میلادی 131 هزار هکتار بوده است که افزایش را نشان می دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار