افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 20 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

ملل متحد بی کفایت و بی صداقت بود

جامعه جهانی و مردم افغانستان باید تلاش کنند تا صلاحیت کشور را به تعدادی فاشیست مریض خودخواه و جاه طلب که در ارگ یا بیرون از ارگ است نسپارند.

انتخابات ریاست جمهوری بعد از چندین ماه جنجال و کشمکش هنوز به نتیجه نرسیده است. در این میان چیزی که واضح است تقلب گسترده و سازماندهی شده در انتخابات و دست داشتن ارگ و کمیسیون انتخابات در این تقلب است. تعدادی از هواداران تیم اصلاحات و همگرایی خواستار ایستادگی در برابر فیصله ی نادرست کمیسیون هستند. هر چند که فیصله ی کمیسیون تا هنوز اعلام نشده ولی به نظر می رسد که به نفع تیم تحول و تداوم انجام شود.

فتانه گیلانی رییس اجتماع زنان افغانستان در برنامه ارگ 93 گفت: در طول 38 سال قهرمانان زیادی از این سرزمین جان های خود را قربانی کردند که ما سربلند و متحد زندگی کنیم ولی متاسفانه در اثر خودخواهی نظام فعلی، انتخابات به این وضعیت دچار شد.

وی در پاسخ به این سوال که در صورتی که اداره ی موقت تشکیل شود افغانستان عقبگرد 13 ساله خواهد داشت یا خیر، گفت: من امیدوارم که این گونه نشود. ما برای ریسدن به این جا قربانی های زیادی دادیم، رنج های زیادی چون مهاجرت و آوارگی، مشکلات مواد مخدر و تروریزم و بی نظمی را تحمل کردیم تا این که خداوند پس از 11 سپتامبر به حال ما رحم کرد و دروازه های جهان را به روی ما گشود. ما در طول 13 سال دستاوردهای زیادی را به دست آوردیم و باید کوشش کنیم آن ها را حفظ نماییم.

گیلانی اظهار داشت: این سرزمین خانه ی مشترک هر افغانستانی است و همه ی باشندگان آن حق دارند که با سربلندی و عزت در این خاک زندگی کنند. کسانی هم در این راه بسیار زحمت کشیدند، جهاد کردند و قربانی دادند، تا انتخابات به صورت شفاف برگزار شود ولی این گونه نشد.

فتانه گیلانی خاطرنشان ساخت: من از ابتدا هشدار داده بودم که با چنین کمیسیونی در انتخابات تقلب خواهد شد. رییس جمهور کرزی کاش تیم درستی را در کمیسیون شامل می کرد تا کشور به این شرایط کشیده نشود. در این تقلب وزرا، بعضی والی ها، ماموران دولتی نیز دست داشتند تا یک تیم مشخص بازنده شود. تیم مقابل نباید با رای پاک مردم بازی می کرد و در مقابل دوربین ها بسیار آراسته از حاکمیت قانون صحبت کند.

رییس اجتماع زنان با انتقاد از عملکرد جامعه جهانی در روند بازرسی آرا تصریح کرد: جامعه جهانی و در راس آن آمریکا نباید چشم خود را به تقلب گسترده در انتخابات افغانستان با توجه به وضعیت کشور ببندند. جامعه جهانی و مردم افغانستان باید تلاش کنند تا صلاحیت کشور را به تعدادی فاشیست مریض خودخواه و جاه طلب که در ارگ یا بیرون از ارگ است نسپارند. اگر طرح حکومت وحدت ملی به توافق دو نامزد نرسید پس بهتر است اداره ی موقت تشکیل شود.

وی افزود: چیزی که برای من اهمیت دارد خیر وعافیت و ثبات کشور است. هیچ شکی نیست که کسانی فرشته صفت دراین کشور کار و کوشش کردند تا عمر و جان خود را وقف آرامش و امنیت مردم کردند. ملل متحد در موضوع انتخابات و بازرسی آن بسیار بی کفایت و بی صداقت عمل کرد. آن ها به نفع تیم مورد نظر خود، کار کردند. همان گونه که در نیویارک تایمز نشر شد حدود دو میلیون رای تقلبی به نفع داکتر اشرف غنی در صندوق ها انداخته شده است.

به باور گیلانی بعضی رهبران جهادی از موقعیت خود سوءاستفاده کردند، وزرا و والی ها در این تقلب گسترده دست داشتند. استخاره گرفتن و مسایل دیگر همگی بازی های سیاسی بود که نباید انجام می شد. کسانی که دیگران را وصیت و نصیحت می کنند بهتر است ابتدا به وضعیت خودشان نیز توجه کنند.

فتانه گیلانی در پایان گفت: من از تمام مردم شریف افغانستان می خواهم که کوشش کنند فریب بعضی افراد را نخورند و همان گونه که تا به اکنون در سنگر افغانستان بودند بازهم در همان سنگر از منافع ملی و کشور دفاع کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار