- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

ملا هبت‌الله فرد معامله‌گری نیست!

هبت‌الله

سخنگوی اردوی امریکا در افغانستان با اشاره به پیشروی‌های طالبان در مناطق مختلف کشورمان گفت که رهبر جدید این گروه فرد معامله‌گری نیست و نباید دست کم گرفته شود.

«چارلس کلفلند» یکی از سخنگویان اردوی امریکا در افغانستان اعلام کرد: باور نمی‌کنم که در زمانی کوتاه شاهد برگزاری مذاکرات صلح با طالبان افغان به رهبری «ملا هبت‌الله آخوندزاده» باشیم.

این مقام نظامی امریکایی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: با وجودی که آخوندزاده یک نظامی بوده و فرد معامله‌گری نیست و نباید دست کم گرفته شود.

کلفلند خاطرنشان کرد: از اینکه رهبران ارشد طالبان به رهبری ملا هبت‌الله به روند صلح بپیوندند خوشبین نیستیم، اما امیدواریم دیگر اعضای این گروه به روند مذاکرات صلح روی آورند.

مذاکرات با طالبان افغان برای ختم جنگ در افغانستان، پس از انتخاب “یک عالم دینی محافظه کار” به حیث رهبر جدید آن گروه، به این زودی ها بعید به نظر می رسد.

از سوی دیگر مقامات ارشد امریکایی نیز بر این نکته اذعان دارند که با وجود پیشروی‌های طالبان در مناطق مختلف افغانستان از جلمه «هلمند»، رهبر جدید این گروه تمایل کمتری برای حضور به دور میز مذاکرات صلح را دارد.

با این وجود ملا هبت الله آخوندزاده رهبر جدید طالبان اعلام کرده است که صلح در افغانستان باوجود نیروهای خارجی غیرممکن است.

وی از اعضای گروه طالبان خواسته است تا حملات خود را علیه نیروهای خارجی و دولتی افغانستان افزایش دهند.