افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

ملا منصور با زور و فشار از طالبان بیعت میگیرد

ملا اختر محمد منصور می خواهد، با زور و فشار از طالبانی بیعت بگیرد که با رهبری وی مخالفت دارند.

 

شخصی که خود را برادر ملا محمد عمر رهبر سابق طالبان معرفی می کند، از اختلافات میان رهبران طالبان پرده برداشته است.

 

ملا عبدالمنان در این تماس تیلفونی گفته است که ملا اختر محمد منصور می خواهد، با زور و فشار از طالبانی بیعت بگیرد که با رهبری وی مخالفت دارند.

 

ملاعبدالمنان عمری که خود را برادر ملا محمد عمر معرفی می کند، همچنان گفت، معلوماتی در دست دارند که ملا اختر محمد منصور بر ضد آنانی فتوا صادر می کند که به او بیعت نمی کنند.

 

به گفتهء وی اگر این فتوا از سوی ملا منصور رهبر طالبان صادر شود، اختلافات بین رهبری افزایش یافته و بروز جنگ بین طرفداران هر یک آنها متصور است:

 

” در حالیکه، این بزرگترین موضوع اختلافی امارات اسلامی افغانستان به دست علمای میانجی و جید سپرده شده است، اما قبل از فیصلهء این علما، اگر چنین یک فتوای یک طرفه صادر شود، خدای ناخواسته این فتوا باعث ایجاد یک فتنهء بزرگ و مسبب اختلافات بیشتر خواهد شود. ”

 

ملا عبدالمنان اضافه کرد، مجاهدین باید به فتوا علمای میانجی انتظار بکشند و به حکم ملا منصور اعتبار ندهند. او همچنان گفت که تعیین ملا اختر محمد منصور به حیث رهبر طالبان مورد تایید آنها نیست و از سوی طالبان به علمای دینی صلاحیت داده شده تا در مورد رهبری آیندهء طالبان فیصله کنند.

 

به گفتهء ملاعبدالمنان ملا منصور باید به فیصله علمای افغان تن دهد. اما گروه ملا اختر محمد منصور تاکنون در این مورد چیزی نگفته و عکس العملی نشان نداده است.

 

همزمان با این، باشنده های ولسوالی خاک افغان زابل می گویند، جنگجویان مسلح مربوط به منصور دادالله و ملا اختر محمد منصور در این ولسوالی برای یک نبرد آماده گی می گیرند.

 

عبدالله یک باشندهء خاک افغان گفته است، که حدود 600 جنگجوی مربوط به ملا اختر محمد منصور برای مخالفت با جنگجویان ملا منصور داد الله به این ولسوالی آمده اند:

 

” منصور دادالله و افراد مسلح آنها از دیرزمانی در اینجا آمده و مستقر شده اند. اکنون حدود پنج تا شش صد جنگجوی ملا اختر محمد منصور با وسایط و موتر سایکل های وارد این ولسوالی شده و این منطقه را مکمل اشغال کرده اند. مردم حتی به نان شان رسیده گی کرده نمی توانند. ما راه فرار نداریم و اگر درگیری آغاز شود، ما همه مسلمانان از بین می رویم. ”

 

مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان در ماه گذشته تایید شد و طالبان در یک اعلامیه گفتند که ملا اختر محمد منصور معاون این گروه به حیث رهبر جدید طالبان تعیین شده است.

 

برخی از منابع از اختلافات میان رهبران طالبان خبر دادند. اما این اولین باریست که ملا عبدالمنان از اختلافات درونی در رهبری طالبان، پرده بر می دارد. به گمان اغلب که ملا عبدالمنان از سوی گروه مخالف بحیث رهبر طالبان مطرح شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار