افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 19 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

ملاقات رئیس‌جمهور غنی کشورمان با مقامات عالی رتبۀ کشورهای اشتراک کننده در کنفرانس امنیتی مونیخ

 

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته در شهر مونیخ آلمان، با برخی دیگر از مقامات عالی رتبۀ کشورهای اشتراک کننده در “کنفرانس امنیتی مونیخ” به طور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

 

 

رئیس‎جمهور محمداشرف غنی در دیدار با سناتوران امریکایی تحت ریاست جان مکن، از همکاری و حمایت سناتوران امریکایی از برنامه های حکومت افغانستان تشکری کرد.

 

 

 

این سناتوران از تعهد قوی حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد و آوردن اصلاحات و همچنان فعالیت‎های چشم‎گیر در این زمینه قدردانی کردند.

 

 

 

جان مکن اظهار امیدواری کرد که اداره جدید امریکا در بخش‎های مختلف به ویژه در عرصه تخنیکی همچنان افغانستان را همکاری نماید. وی علاوه کرد که اعضای کانگرس امریکا از اقدامات حکومت افغانستان که در زمینۀ جلوگیری از حیف ومیل شدن کمک‎ها و امکانات در بخش نیروهای امنیتی و دفاعی انجام داده است، استقبال می‎نمایند.

 

 

 

همچنان، رئیس‎جمهور کشور با خانم فتو بینسودا څارنوال عمومی محکمۀ جزای بین‎المللی دیدار کرد. څارنوالمحکمۀ جزای بین‎المللی، از قربانی‎های ملکی افغانستان در جریان رویدادهای خشونت باراظهار تأسف کرد.

 

 

 

وی در خصوص جرایم گفت، برخی رویدادهای که از سوی زورمندان صورت میگیرد، محکمۀ قضایی بین‎المللی به دلایل مکلفیت‎های که دارد، قضیۀ افغانستان را مورد توجه قرار می‎دهد و آن‎را از نزدیک دنبال خواهد کرد. او از اصلاحات انجام شده توسط حکومت افغانستان نیز به نیکی یاد کرد.

 

 

 

څارنوال محکمۀ بین‎المللی گفت که محکمۀ جزای بین‎المللی با دولت افغانستان همکار باقی خواهد ماند و مطابق به تسجیلات قانونی عمل خواهد کرد.

 

 

 

رئیس جمهور غنی ضمن تشکری از حمایت محکمۀ جزای بین‎المللی از افغانستان گفت، هزاران شهروند ملکی به اثر رویدادهای خشونت بار از سوی طالبان و گروه های تروریستی به حمایت برخی از کشورها در افغانستان قربانی می‎شوند.

 

 

 

رئیس‎جمهور کشور خاطرنشان کرد که محکمۀ جزای بین‎المللی باید در قبال آنعده از گروه‌ها و کشورهای که در کشتار مردم دست دارند توجه نموده و این قضیه را به‎طور جدی دنبال کند.

 

 

 

رئیس جمهور با اشاره به استقلایت قوۀ قضائیۀ افغانستان گفت، نهادهای عدلی و قضایی به گونۀ بی‎طرفانه قضایای جرمی را پی‎گیری می‎کنند و ما به استقلالیت این نهادها احترام کامل داریم.

 

 

 

رئیس‎جمهور محمداشرف غنی در اقامت گاه‎اش با وزیر خارجۀ قطر دیدار کرد. دو طرف پیرامون موضوعات مختلف به خصوص روی انکشاف همکاری‌های دو کشور، روند صلح و دفتر طالبان در قطر بحث و تبادل نظر کردند.

 

 

 

رئیس‏جمهور غنی گفت، بحث عمده این است که طالبان از جنگ دست بکشند و به پروسۀ صلح بپیوندند، آنها نباید به بهانۀ صلح فرصت‎ها را ضایع کنند، در صورتی‎که تا بهار و تابستان سال آینده در رفتار طالبان تغییر مثبت رونما نگردد و به خشونت‎ها ادامه دهند، باید تحریمات به شمول مسدود شدن دفتر قطر بالای آن‎ها تطبیق گردد.

 

 

 

رئیس‎جمهور غنی گفت، تحقیقات ما در خصوص حادثۀ اخیر ولایت کندهار نشان می‎دهد که طالبان و شورای آن‎ها در این حادثه دست دارند، همانگونه که به افراد ملکی رحم نمی‌کنند به دیپلمات‏های کشورهای دوست نیز رحم ندارند.

 

 

 

رئیس جمهور غنی علاوه کرد که صلح یکی از اولویت‎های مهم  کشور و مردم ما است، اما نباید طالبان حرف شان صلح باشد و در عین حال جنگ نیز را ادامه دهند.

 

 

 

در مقابل، وزیر خارجۀ قطر گفت: اعمال هرنوع خشونت قابل توجیه نمی‎باشد و ما تلاش‎های خود را برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان ادامه و آنرا افزایش می‎دهیم.

 

 

 

رئیس‎جمهور کشور در اقامتگاه‎اش در دیدار با وزیر خارجۀ چین، روی همکاری‎های دوجانبه، به خصوص گشایش راه ابریشم، نقش چین در روند مذاکرات صلح و تشویق پاکستان برای عملی نمودن مواد سند چهارجانبه صلح، صحبت و تبادل نظر کردند.

 

همچنان، دو طرف بر مبارزه جدی با تروریزم و تحکیم بیشتر مناسبات و همکاری‎ها در عرصه‎های مختلف میان افغانستان و چین تأکید کردند.

 

 

 

رئیس جمهورغنی و انگلا مرکل صدراعظم آلمان در دیدار شان در شهر مونیخ، پیرامون موضوعات مختلف به ویژه افزایش خشونت‎ها و خطرات تروریزم در منطقه و اوضاع عمومی بحث‏های مفصل نمودند.

 

 

 

رئیس جمهورغنی اظهار داشت که محدودیت‎های قانونی را در آلمان درک می‌کنیم. وی از صدراعظم آلمان خواست تا کمک‎های تخنیکی و آموزشی را برای دو قول اردوی کشور افزایش دهد.

 

 

 

در مقابل، صدراعظم آلمان، از قربانی و تلاش‏های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم قدردانی کرد. در این دیدار در کنار موضوعات دیگر، پیرامون برنامه‎های آموزشی مسلکی نیز بحث گردید.

 

 

 

رئیس‎جمهور غنی از خانم مرکل خواست که اقدامات “جی آی زید” در بخش مسلکی را در افغانستان افزایش دهد.

 

 

 

همچنان رئیس‏جمهور غنی با اشاره به تجارب خوب آلمان در بخش‎های تخنیکی، خواستار شریک نمودن تجارب آن کشور در عرصۀ ایجاد ظرفیت‏های بیشتر به مطبعۀ صکوک افغانستان گردید.

 

 

 

در این دیدار که وزیر دفاع آلمان نیز حضور داشت، پیرامون تأمین حقوق مهاجرین بحث گردید. وزیر دفاع آلمان گفت که همکاری‎های تخنیکی در بخش‎های مختلف با افغانستان  مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 

 

 

رئیس‎جمهور غنی گفت، در سال جاری شماری زیادی مهاجرین افغان از پاکستان به کشور شان برگشتند و حکومت افغانستان تلاش می‎ورزد، تا تسهیلات لازم را برای برگشت کننده گان فراهم سازد.

 

 

 

همچنان رئیس‎جمهور غنی و وزیر دفاع بریتانیا در دیدار شان، ضمن بحث پیرامون موضوعات عمدۀ امنیتی و اقتصادی، در مورد پاکستان و حادثات اخیر کشور بحث و تبادل نظر کردند. رئیس‎جمهور غنی در این خصوص گفت، یگانه راه حل این است که پاکستان به فیصله‎های نشست چهارجانبه صلح عمل نماید تا خشونت‎ها کاهش یابد .

 

 

 

در دیدار جداگانه، رئیس جمهور کشور و وزیر دفاع امریکا روی موضوعات مورد علاقه بحث کردند. وزیر دفاع امریکا از این‌که رئیس‎جمهورغنی همواره از قربانی‎های امریکا در افغانستان یاد نموده، تشکری کرد. دو جانب در خصوص مبارزۀ مشترک با تروریزم نیز گفتگو نمودند.

 

 

 

رئیس‎جمهور غنی از همکاری های ایالات متحدۀ امریکا در بخش‎های مختلف با افغانستان به ویژه با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان تشکری کرد. دو طرف در خصوص پلان‌های چهارساله سکتور امنیتی افغانستان به گونۀ مختصر نیز صحبت کردند.

 

وزیر دفاع امریکا تصریح کرد که اظهارات اخیر جنرال نیکلسون را در مورد افغانستان تحت غور قرار داده و یافته‎های آنرا بررسی خواهد کرد. وی افزود، افغانستان به عنوان اولین کشور که در خط نخست نبرد با تروریزم قرار دارد، توانسته به خوبی ارزش‎های دموکراتیک را حفظ و از آن دفاع نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار