افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

ملاقات با ختک، توهین به ملت است

به نقل از رسانه های پاکستان، جنرال متقاعد پرویز ختک وزیر اعلی خیبر پشتونخواه به کابل سفر دو روزه ای دارد و گفته می شود در نخستین ساعات پس از ورود به کابل با رییس جمهور اشرف غنی و داکتر عبدالله رییس اجرایی ملاقات می نماید. در این دیدار طرفین روی روابط صوبه خیبر پشتونخواه و افغانستان گفتگو نموده و از کمک های خیبر پشتوانخواه به رییس جمهور در ابعاد مختلف به خصوص در مورد مبارزه با تروریزم وعده خواهد داد.

 

پرویز ختک وزیر اعلی خیبر پشتونخواه طی ملاقات های خویش با رهبران افغانستان خواهد گفت، خیبر پشتونخواه که سهمیه تحریک انصاف عمران خان کرکت باز مشهور پاکستان است آنچه که در توان دارد برای رسیدن به یک صلح پایدار در این کشور از نزدیک کار خواهد کرد.

 

ارزش ها و معیار های دیپلوماتیک در ملاقات ها از خود جایگاه و تعریف مشخص دارند، یعنی رییس جمهور با رییس جمهور، نخست وزير با نخست وزير، معاون با معاون و والی با والی اما در این اواخر شیوه ملاقات ها، تمام ارزش ها و معیار های اخلاقی و دیپلوماتیک را زیر پا نهاده، کسي نیست با این آقایان الفبای سیاست را بازخوانی نماید. رفتن جناب رییس جمهور اشرف غنی نزد رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان در دفتر کارش، ملاقات یک جانبه و چند جانبه در زمان و مکان مختلف با رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان راحیل شریف، رییس ISI رضوان اختر با رییس رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان همه و همه در چوکات روش های قبول شده دیپلوماسی نه جایگاه اخلاقی دارد و نه جایگاه قبول شده ای عرف دیپلوماتیک. اگر آقای پرویز ختک با سرپرست ولایت ننگرهار یا ولایت دیگری ملاقات می نماید عیبی ندارد اما ملاقات وی با رهبران درجه اول افغانستان خیلی برای سیاست خارجی افغانستان خورد کننده است.

 

همه می دانند، پاکستان سرحد 2000 کیلومتری با افغانستان دارد، مردمان قبایل درین منطقه آزادی خود را هم در وقت تسلط انگلیس ها نیز حفظ کرده بودند و هم تا کنون مناطق قبایل که مشکلات تروریزم در آنجا ریشه دارد از خود قانون و جایگاه جداگانه ای دارند، هرگز قوانینی را که آقای پرویز ختک در ساحه تسلط خود به دسترس دارد و مورد پذیرش است در قبایل جایگاه ندارد . در این مناطق (F.C.R) حاکم است نه قانون اساسی. حکومت فدرالی پاکستان مشکلات در قبایل بخاطر نبودن تسهیلات زندگی به اوج خود رسیده، جنابان رییس جمهور و رییس صاحب اجرایی باید بدانند که تحت نظر رهبر تحریک انصاف عمران خان با حضور داشت همین آقا یعنی پرويز ختک چند روز قبل سیمیناری در ارتباط به قبایل آزاد در خیبر پشتونخواه دایر شده بود به شمول عمران خان اکثریت از سخنرانان گفته بودند مناطق قبایل را باید حکومت پاکستان صوبه پنجم اعلان کند و ولايت هاي شرقی افغانستان نیز آهسته آهسته ضمیمه این صوبه پنجم گردد.

 

در این سيمینار بر علاوه عمران به پرویز ختک، داکتر سید منهاج الحسن گفته بود، مشکلات در افغانستان باعث افزونی مشکلات بیشتر این مردم و منطقه شده است. همچنان علاوه کرده بود برعلاوه اثرات منفی بحران مملکت همسایه ما افغانستان در قبال اثرات منفی نیز در سطح پاکستان گذاشته است. با ایجاد صوبه پنجم هم مشکل خط دیورند برای همیشه حل و فصل می گردد و هم سایه نفوذ پاکستان تا نزدیک کابل می رسد. در پیام مولانا نور محمد رکن قومی اسمبلی پاکستان که درین سیمینار خوانده شد، آمده بود: مردم می گویند که در قبایل قانون جنگل حکمفرما است اما قانون جنگ را افغان های مهاجر به این مناطق آورده اند.

 

هدف اساسی از این مقدمه پروتوکول تشریفاتی است كه متاسفانه از چندی به اين سو جدال و جنجال بر سر آن گاه به جای متن می‌نشیند و مذاكرات و توافقات را کی با کی بنشیند و کی با کی امضا کند تحت الشعاع قرار داده است.

 

روزی ملاقات با کسی که مقام و منزلت آن در عرف دیپلوماتیک جایگاه ندارد در کشور ما خبر ساز می‌شود و بار دیگر بعضی از دیدن ها و نا دیدن ها حاشیه‌ساز و شایعه‌پرداز می‌شوند. این كه در عرف دیپلماتیک، این پروتوکول ‌ها از قابلیت انعطاف و تغییرپذیری بر حسب شرایط میزبان و مهمان برخوردارند یا عمل به برخی الزامات و اجبارها در ملاقات با مقام های عالی رتبه افغانستان تهدیدی و اجباری و اجتناب‌ناپذیر است؟ من نمی دانم علی‌الاصول پروتوکول و یا همان تشریفات دیپلوماتیک و رفتار متعارف دولت‌ها معنای گسترده‌تری از پذیرایی‌ها و سفرها و مراسم استقبال دارد. این قواعد و به طور كلی حقوق دیپلوماتیک ریشه در رسم، عرف و عادت و سنت و رویه و به طور كلی از آنچه تحت نام “پراتیك دیپلوماتیک”یاد می‌شود، دارند.

 

پروتوکول تشریفاتی و دیپلوماتیک كشورها قابل مذاكره و چانه‌زنی است؟ امكان تغییر آنها با توجه به شرایط، جایگاه و اعتقاد میزبان و مهمان وجود دارد؟ اگر جناب رییس جمهور برنامه‌ها اجباراً در برنامه‌های دیدار شما از طرف پاکستانی ها گنجانيده شده باشد عیبی ندارد. با در نظرداشت همه مجبوریت های که افغانستان دارد نه آقای پرویز ختک افغانستان را کمکی کرده می تواند و نه این نیت انسانی نزد آقای عمران خان که رهبر پرویز ختک است وجود دارد؛ از این ملاقات ها از این وعده و نوید های میانتهی بگذرید آنچه را که عرف دیپلوماتیک اجازه می دهد همان کنید تا نه افغانستان توهین شود و نه تبصره در عدم فهم زمامداران ما از سیاست خارجی به جا بماند.

 

 

 

احمد سعیدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار