افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

مقصر اصلی انفجار مقابل پارلمان کیست؟

عباس ابراهیم زاده مقصر ناامنی ها را کوتاهی و عدم مدیریت و کارکرد رییس جمهور دانسته و افزود: برای رییس جمهور و رییس اجرایی افغانستان شرم آور است که رهبری کشور را به دست دارند.

 

حملات گروهی طالبان به پشت دروازه های پارلمان رسید. در حالی که قرار بود معاون دوم رییس جمهور با نامزد وزیر دفاع وارد تالار مجلس شوند انفجار مهیبی فضای مجلس را مکدر کرد و نظم مجلس را برهم زد. در این حمله به هیچ کدام از نماینده های مجلس آسیبی نرسید اما با از پا درآمدن تمامی مهاجمان این حمله پس از سه ساعت درگیری پایان یافت. در این میان عیسی خان یکی از سربازان امنیتی پارلمان شش حمله کننده انتحاری را به تنهایی از پادرآورده است. طالبان چگونه تا دروازه های پارلمان رسیده اند؟

 

عباس ابراهیم زاده عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: همان لحظه ای که انفجار صورت گرفت، هنوز به تالار مجلس وارد نشده بودم. در صحن بودم که انفجار تکان دهنده ای انجام شد. سرو صداها بلند شده بود و صدای فیر می آمد. دو نفر از مهاجمان از طرف سرباز امنیتی مجلس به نام عیسی خان هدف قرار گرفتند و به زمین افتادند. از هر طرف سر و صداها بلند بود و نمایندگان ترسیده بودند.

 

وی مقصر ناامنی ها را کوتاهی و عدم مدیریت و کارکرد رییس جمهور دانسته و افزود: برای رییس جمهور و رییس اجرایی افغانستان شرم آور است که رهبری کشور را به دست دارند. آنها در قدم اول برای مردم افغانستان وعده داده بودند که ما صلح و امنیت را به وجود می آوریم، طالبان را نابود می سازیم، اقتصاد کشور را بهبود می بخشیم اما امروز مردم محتاج نان هستند، تمام ولایت های ما زیر تهدید است و دو تا از ولسوالی های ما سقوط کردند. مردم افغانستان هر روز قربانی می شوند و رییس جمهور مذاکره می کند. مذاکره با دشمنانی که هرروز مردم را به خاک و خون می کشاند.

 

ابراهیم زاده ادامه داد: امروز پارلمان افغانستان که مکان قانونگزاری است و نماینده های تمام مردم افغانستان در آنجا حضور دارند و از چهارطرف نیروهای امنیتی مراقب هستند، مورد هدف قرار می گیرد و طالبان به آنجا می آیند و حمله می کنند. ده ولسوالی در اختیار طالبان قرار دارد. امروز ولسوالی سرپل زیر تهدید است، فاریاب زیر تهدید است. ولایت بلخ نیمه تهدید است. رییس جمهور ما چه می کند؟ بهتر است رییس جمهورافغانستان مانند رییس جمهور دیگر کشورها که نمی تواند کار کند، اعتراف می کند و استعفا می دهد، اعتراف کند که نمی تواند برای مردم امنیت بیاورد و استعفا دهد.

 

این نماینده مجلس با انتقاد از رهبران حکومت که هیچ گونه تقدیر و تشکری از عیسی خان برای قهرمانی اش به عمل نیاورنده اند اظهار کرد: تا هنوز، از هیچ کدام از سربازان قهرمان افغانستان که هرروز جان خود را فدای خاک کشور می کنند، تقدیری به عمل نیامده است. افرادی که به شهادت رسیده اند، یک هفته جنازه هایشان در میدان مانده و هیچ هلی کوپتری وجود نداشته که آن را به خانواده اش برساند. شهیدانی داریم که جان خود را بر کف گرفته و به جنگ رفته اند اما بعد از شهات وی خانواده اش در گرسنگی به سر می برند و کسی نیست که به خانواده وی کمک کند. متاسفانه هیچ گونی قدر و ارزشی برای سربازان وطن قایل نمی شوند. حتی معاش آنها را نمی دهند. پس سربازان چگونه انگیزده بگیرند و در جنگ بمانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار