افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مقرری جدید رییس جمهور در اردوی ملی براساس صلاحیت افراد نبوده!

نماینده ی ویژه رئیس‌جمهور در بخش حکومت‌داری خوب از گماشته‌شدن برخی از فرماندهان در ارتش ملی بربنیاد روابط سخن می‌زند. این درحالی است که رئیس جمهور غنی ده‌ها جنرال را در ریاست‌ها و معاونت‌های وزارت دفاع ملی که از سوی سرپرستان اداره می‌شدند، گماشته است.

 

احمدضیا مسعود می‌گوید که برخی از فرماندهان ارتش با به کارگیری شناخت‌شان گماشته شده‌اند و آنان توان رهبری نبردها را ندارند.

 

با آنکه رئیس جمهور همواره تأکید بر غیرسیاسی بودن نیروهای امنیتی داشته است؛ اما دیده می‌شود که این مشکل هنوز هم در میان نیروهای امنیتی وجود دارد. چنانکه نماینده رئیس جمهور در حکومت داری خوب در نشستی که برای ستایش از کارکردهای برخی فرماندهان نیروهای ویژه که در کندز از خود شجاعت نشان داده بودند در دفتر کار خود تأکید کرد که برخی از فرماندهان ارتش بر بنیاد شناخت گماشته‌اند.

 

احمدضیا مسعود نماینده‌ی رئیس جمهور در حکومت داری خوب اظهارداشت: “ما در شورای امنیت در این باره گپ زدیم که برخی از قوماندان‌ها از طریق واسطه به اردو رفته‌اند و جنگ را درست مدیریت و رهبری کرده نمی‌توانند.”

درهمین حال بر بنیاد پیشنهاد وزارت دفاع ملی و منظوری رئیس جمهور یک رشته تغییرات گسترده در وزارت دفاع ملی به میان آمد. بربنیاد این تغییرات ۶۱ تن از افسران بلندرتبه وزارت دفاع ملی در بستهای جنرالی با هدف ارتقای ظرفیت کاری، تأمین صلح و تحکیم حاکمیت ملی در کشور در وزارت دفاع ملی گماشته شده‌اند.

 

وزارت دفاع ملی می‌گوید که برخی از پست‌ها در این وزارت خالی بودند و اکنون با این تعیینات پر شده‌اند که در تأمین امنیت کشور بسیار مهم خواهد بود.

 

جنرال حبیب الرحمن افضل سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع ملی خاطرنشان کرد: “سال گذشته در حدود ۶۰ یا ۷۰ تن از جنرالان تقاعد کردند و جایشان خالی بود، برای پر کردن این خلاءها این تصمیم گرفته شد تا خلاءهایی که وجود داشت پر شوند به خاطری که این پست‌ها مسئول داشته باشند این تعیینات صورت گرفته است.”

 

برخی از فرماندهانی که از جنگ کندز برگشته‌اند نیز از مشکلاتی در هنگام نبرد با طالبان در کندز سخن می‌زنند و می‌گویند که نیروهای کمکی در هنگام نیاز برای آنان فرستاده نمی‌شد.

 

خالد امیری فرمانده نیروهای ویژۀ مشترک افغان تأکید کرد: “یکی از مشکلات مهم این بود زمانی که نیاز به قوای حمایتی داشتیم که باید جایگزین ما می‌شدند در ساحه‌ای که ما جنگ می کردیم؛ ساحه را پاک می‌کردیم، باید پیش می‌رفتیم و ساحه‌های بیشتری را می‌گرفتیم. وقتی که در ساحه می‌رفتیم و مصروف دفاع از همانجا می شدیم نیروهای کمکی به ما فرستاده نمی‌شد اگر نه دشمن توان مبارزه با ما را نداشت.”

 

آگاهان نظامی، ارتش افغانستان را ساخته شده بر بنیاد تقسیم ساختارهای قومی و گروه‌های تاثیرگذار جهادی می‌دانند و می‌گویند که برای داشتن نیروهای امنیتی غیرسیاسی باید زمان بسیاری انتظار بکشیم.

 

جاوید کوهستانی آگاه امورنظامی گفت: “ما برای غیرسیاسی ساختن اردو و پولیس فاصله بسیاری داریم. در حال حاضر نمی‌توانیم مالک اردو یا پولیس غیرسیاسی باشیم. با وجودی که تلاش‌هایی صورت می‌گیرند. هنوز خود ساختارهای قدرت سیاسی براساس دیدگاه‌های سیاسی، قومی و ایدئولوژیک شکل گرفته است”.

 

وی ادامه داد: “ما اکنون مجبور هستیم که دارای چنین اردویی باشیم. منتها شایستگی تعهد، صداقت، وطن پرستی و تخصص باید در تعیین کادرها و نیز عدالت اجتماعی رعایت شود.”

 

درهمین حال رئیس جمهور غنی در تازه‌ترین اظهارات‌اش مداخله‌های سیاسی را در مقرری‌ها و ترفیعات غیرقابل قبول دانسته است. آقای غنی این اظهارات را با شماری از مقام‌های محلی و امنیتی ولایت‌ها در یک کنفرانس ویدئویی مطرح کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار