افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

مقاومت مردم افغانستان، عامل عمده و اساسی شکست روس ها است

نقش جامعه بین المللی بخصوص کشور های اسلامی در حمایت و کمک به مجاهدین افغان در دوران جهاد و مقاومت علیه قشون متجاوز شوروی ارزنده بود.

تجاوز قشون سرخ شوروی سابق به کشور هر چند براي مردم افغانستان حادثه‌اي دردناك و ناخوشايند بود و بيش از يک میليون افغان کشته، هزاران معيوب و میليونها مهاجر بر جای گذاشت؛ اما توانست اتحاد و برادري را در ميان تمامي اقوام و گروه هاي مردمي تحکیم بخشد.
تورنجنرال محمد ظاهر عظیمی یکی از فرماندمان دوران جهاد و مقاومت و سخنگوی پیشین وزارت دفاع ملی کشور در گفتگو ویژه ای به خبرگزاری صدای افغان (آوا) در را بطه به عامل شکست روس ها در کشور گفت: عامل عمده و اساسی شکست روس ها در افغانستان جهاد و مقاومت مردم مسلمان کشورمان بود.
آقای عظیمی افزود: روابط اجتماعی نامناسب، توهین به مقدسات دینی و مذهبی از سوی زمامداران سابق و نحوه برخورد غیر عقلانی روس ها از دیگر عوامل تحریک احساسات مردم مسلمان افغانستان علیه آنان شده بود، و این امر نیز در شکست روس ها بی تاثیر نبود.
وی، نقش جامعه بین المللی بخصوص کشور های اسلامی را در حمایت و کمک به مجاهدین افغان در دوران جهاد و مقاومت علیه قشون متجاوز اتحاد شوروی، ارزنده خواند.

ناگفته نباید گذاشت که دیدگاه های متفاوت در رابطه به اهداف که روس ها در افغانستان دنبال می کرد وجود دارد، چرا که به باور برخی از آگاهان، هدف از تجاوز روس ها به کشور، تسلط آنان به کشور های منطقه و دسترسی به آب های گرم اقیانوس هند بوده است.
اما به باور آقای عظیمی، هدف از تجاوز روس ها به افغانستان، حاکمیت و تامین امنیت در مناطق و سرحدات جنوبی روسیه بوده، در صورت که توجهی به جنگ سرد این کشور در آن زمان داشته باشیم، میبینم که مناطق غربی روسیه بیشتر بالای قوت ناتو متمرکز شده بود.

این فرمانده جهادی افزود، سرحدات شمال و شرق  کشور بخاطر داشتن هوای سرد اکثراً مسدود می باشد، تنها در قسمت های جنوبی این کشور، افغانستان، ایران، چین و ترکیه که از دشمنان شوروی سابق محسوب می شدند، موقعیت داشتند که این خود باعث نگرانی آنها شده و سرانجام برای رهایی از این مشکلات به سوی افغانستان لشکرکشی کرد.
وی گفت: پس از شکست رژیم شوروی سابق، عدم تجربه مجاهدین از حکومتداری، متمرکز شدن آنان تنها بالای بخش های نظامی کشور، زمینه مداخلات کشورهای خارجی فراهم کرد و با مداخلات خارجی ها در امور کشور جنگ داخلی در کشور آغازشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار