افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

مقام افغان : فرستاده ویژه آمریكا با نمایندگان طالبان در قطر دیدار كرد!

به گزارش خبرگزاری فرانسه از كابل، این مقام دولتی كه خواست نامش فاش نشود، گفت: گفت و گو بین طالبان و ‘مارك گراسمن’ اواخر ماه ژانویه ( دلو ) بعد از دیدار وی با ‘حامد كرزی’ رئیس جمهوری افغانستان صورت گرفت.

گراسمن، نماینده ویژه ‘باراك اوباما’ رئیس جمهوری آمریكا در افغانستان و پاكستان، بعد از این دیدار به رئیس جمهوری افغانستان در مورد دیدار خود با نمایندگان طالبان گزارش داد.

مقام افغان گفت: من می توانم تایید كنم كه گراسمن با نمایندگان طالبان در قطر دیدار كرد. زمانی كه كرزی در ‘رم’ بود، گراسمن نزد وی رفت و در مورد دیدارهای خود با طلبان به وی گزارش داد.

كشور آمریكا كه رهبری 130 هزار نیروی نظامی در كشور افغانستان را در دست دارد، تلاش هایی را برای مذاكره با گروه شبه نظامی طالبان در قطر انجام داده است.

كرزی كه از سوی طالبان ‘دست نشانده’ خوانده شده است، در مقابل رسانه ها از برنامه مذاكره با طالبان حمایت كرده است، اما گزارش های منتشر شده حاكی از این است كه وی نگران است كه در مذاكرات آمریكا با طالبان در حاشیه قرار بگیرد.

‘واشنگتن’ ماه گذشته میلادی ( جدی / دلو) گراسمن را به كابل فرستاد تا به رئیس جمهوری افغانستان اطمینان دهد كه وی نقشی عمده ای را به محض شروع مذاكرات خواهد داشت.

مقام افغان در ادامه گفت: در جریان سفر گراسمن به كابل، وی دو بار با كرزی دیدار كرد و در زمینه چندین مسئله مربوط به مذاكرات با طالبان چندین توافق حاصل شد.

این مقام دولتی كه حاضر نشد به جزئیات بیشتری در این مورد اشاره كند، خاطر نشان كرد: موضع ما تغییر نكرده است. رئیس جمهوری (افغانستان) خواستار این است كه گفت و گوها تحت رهبری و نظارت دولت افغانستان باشد.

این در حالی است كه گزارش یكی از روزنامه های آمریكا در روز سه شنبه حاكی از این بود كه رئیس جمهور در تلاش است كه تلاش های آمریكا برای مذاكره با طالبان را خنثی كند.

گفتنی است دولت آمریكا در حالی تلاش می كند با گروه شبه نظامی طالبان وارد مذاكره شود كه این كشور در سال 2001 میلادی با ادعای سرنگونی طالبان و ریشه كن كردن شبه نظامی گری به افغانستان لشكركشی كرد. اكنون بعد از یك دهه جنگ و بی ثباتی در افغانستان كه در پی آن هزاران غیر نظامی جان خود را از دست دادند، واشنگتن در تلاش است كه جنگ شكست خورده خود در افغانستان را با مذاكره با گروه شبه نظامی طالبان پایان دهد.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار