افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

مقامات: عملیات نیروهای افغان در قندز با موفقیت به پیش میرود

مسوولان می گویند که جنگ در برابر مخالفین مسلح در ولایت قندز را نیروهای افغان مشترکاً به پیش می برند و تا حالا موفقیت چشمگیر هم داشته اند.

 

آنان می گویند که از سه شنبه هفته جاری تا به اکنون سی و چهار مخالف مسلح در ولایت قندز کشته شده و هسته اصلی آنها در ولسوالی امام صاحب نیز از بین رفته است.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع روز گذشته در یک نشست خبری مشترک با سخنگوی وزارت داخله در کابل گفت، هم اکنون نیروی نظامی کافی در ولایت قندز مستقر شده و آنها اجازه نمی دهند که حتا یک قریه قندز هم سقوط کند:

 

” در ولایت قندز ما به حد کافی نیرو داریم، از فرقه 111 کابل قطعات در قندز موجود است، قطعات کماندو هم موجود است، یک کندک برجسته نظم عامه موجود است و نیروی هوایی به اندازه کافی در قندز موجود است، عملیات در قندز جریان دارد، نه این ولایت سقوط می کند، نه کدام ولسوالی و نه هم کدام قریه سقوط می کند. ”

 

آقای وزیری همچنان گفت که نیروهای افغان تلفات سنگینی را به مخالفین مسلح وارد کرده اند.

 

روز گذشته والی کندز هم در یک نشست خبری در آن ولایت گفت که درجریان پنج روز درگیری میان مخالفان مسلح با نیروهای افغان در مناطق مختلف این ولایت 152 تن از مخالفان مسلح کشته و 115 تن دیگرشان زخمی شده اند.

 

هم اکنون نیز درمناطق مختلف قندز به شمول گل تیپه، امام صاحب و قلعه زال درگیری میان مخالفین مسلح با نیروهای افغان جریان دارد و گفته می شودکه بخش های منطقه گل تیپه در کنترول مخالفین قرار دارد.

 

با آنکه برخی از اعضای شورای ملی ضعف در رهبری مقامات امنیتی را از عوامل ادامه جنگ در قندز می دانند.

 

اما صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفته است که جنگ در قندز به طور درست مدیریت می شود و با هماهنگی لازم به پیش می رود:

 

” یک رهبری قوی و سالم در ولایت قندز وجود دارد که از این ظرفیت ها به گونه که لازم است استفاده بکنند، عملیات های تعرضی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت قندز آغاز شده است، یعنی هسته اصلی همین تروریست ها در ولسوالی امام صاحب با چند نفر دیگر از بین رفته است. ”

 

سخنگوی وزارت داخله همچنان می گویدکه مخالفین مسلح درجنگ با نیروهای افغان از مردم عام به عنوان سپر استفاده می کنند و به همین دلیل عملیات برضد شان، دقیق ونسبتاً بطی انجام می شود.

 

در این حال مسوولان ماموریت ناتو تحت نام حمایت قاطع در افغانستان از عملکرد نیروهای افغان در برابر مخالفین مسلح در قندز ستایش کرده و از آماده گی برای حمایت از این نیروها خبر داده است.

 

جنرال شافنر معاون روابط این ماموریت گفته است:

 

” ما با آن نظامیان که در قندز عملیات می کنند به تلاشهای خود در جهت، آموزش، مشوره دهی و همکاری ادامه می دهیم، درصورت که ارگان های امنیتی افغان از ما کمک های بیشتر را تقاضا کنند، ما به آن توجه خواهیم کرد، اما تا حالا نظامیان افغان با امکانات دست داشته شان، امنیت قابل قبول را تامین کرده اند. ”

 

مسوولان ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان از استفاده مردم عام به عنوان سپر در میدان جنگ در قندز، ابراز نگرانی کرده اند.

 

دراین حال برخی ازکارشناسان نظامی و امنیتی افغان می گویندکه احتمالاً کمیت بیشتر نیروهای افغان درجنگ دربرابرمخالفین مسلح در قندز سبب موفقیت این نیروها خواهد شد، اما نیاز است تا دربخش مدیریت و رهبری تغییرات مثبتی به میان آید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار