افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 11 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

مقامات از استقرار رهبر داعش در ولایت جوزجان خبردادند

داعش

 

عظیم قویاش نماینده مردم سرپل در مشرانو جرگه می گوید که ارهابی همراه با شیخ ابو محمد خراسانی و ابو محمد کندزی در قریه چقمه چقور ولسوالی درزاب ولایت جوزجان مستقر شده اند.

گروه داعش از دو سال به این طرف در ولایت ننگرهار زیر فشار حملات شدید نظامی قرار دارد. بیش از یک سال پیش حافظ سعید اولین رهبر این گروه در شرق کشور کشته شد. پس از آن، عبدالحسیب لوگری من‌حیث رهبر این گروه تعین شد، او نیز در حمله هوایی نیروهای امریکایی در ماه ثور در شرق کشور کشته شد.

پس از آن ارهابی که گفته می شود برادر حافظ سعید است من‌حیث رهبر این گروه، تعین گردید. ارهابی پس از کشته شدن حسیب لوگری از منطقه اروگزی ایجینسی پاکستان با ۱۰۰ جنگجوی مسلح پاکستانی وارد ولسوالی اچین ننگرهار شد.

اما اکنون عظیم قویاش نماینده مردم سرپل در مشرانو جرگه می گوید که ارهابی همراه با شیخ ابو محمد خراسانی و ابو محمد کندزی در قریه چقمه چقور ولسوالی درزاب ولایت جوزجان مستقر شده اند.

آقای قویاش تأکید دارد که ده ها فرد مسلح که اکثراً پاکستانی هستند، این رهبران داعش را همراهی می کنند و [آن ها] با سلاح های سبک و سنگین مجهز هستند.

به گفته وی، رهبران داعش از نزدیک به ۲۰ روز پیش در ولایت جوزجان آمده اند و از آن زمان تا اکنون، قریه جات زیادی را در ولایت جوزجان از نزد طالبان تصرف کرده اند. او گفت که افراد گروه داعش قریه جات دشت لیلی را نیز تصرف کرده و مردم آن را از خانه های شان فراری کرده اند.

بیش از دو ماه پیش، طالبان و داعش بر قریه میرزاولنگ ولسوالی سیاد ولایت سرپل حمله کردند و شماری زیادی از باشنده گان این ولایت را کشتند. عظیم قویاش گفت که هم اکنون نیز گروه داعش و طالبان در این قریه مستقر هستند.

به گفته وی، گروه داعش و طالبان درختان میرزاولنگ را قطع کرده اند و خانه های مردم این قریه را آتش زده اند. گل محمد رسولی سناتور ولایت فاریاب نیز گفت که هم اکنون گروه داعش در قریه جات جوزجان و فاریاب در حال عسکرگیری هستند و مردم از ترس و فقر اقتصادی به این گروه می پیوندند. این سناتورها تأکید دارند که اگر دولت از فعالیت گروه داعش در ولایت های شمالی کشور جلوگیری نکند، ساحه تحت نفوذ این گروه همه روزه افزایش خواهد یافت. به گفته آنان، راه های مواصلاتی این ولایت ها مسدود است و مردم خاصتاً مأموران دولتی نمی توانند گشت و گذار کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار