افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

مفاد پیمان افغانستان و استرالیا

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در سومین روز سفرش به امریکا، موافقتنامه همکاری های دراز مدت میان افغانستان و استرالیا را با خانم جولیا گیلارد صدراعظم استرالیا در شهر شیکاگو به امضا رسانیدند.

پس از امضای موافقتنامه سران دو کشور در یک نشست مشترک خبری حضور یافتند. رئیس جمهور کشور طی صحبتی ضمن قدردانی از کمک های استرالیا در ده سال گذشته، گفت: استرالیا کشوری است که در انکشاف و ثبات افغانستان سخاوتمندانه کمک کرده است و مردم افغانستان این کمک ها را به خاطر خواهند داشت.

جولیا گیلارد صدراعظم استرالیا گفت : جای بسیار مسرت است که توانستیم این موافقتنامه را به امضا برسانیم. ما افغانستان را رها نخواهیم کرد و این موافقتنامه می رساند که ما مشترکاً با همدیگر کار می کنیم.

وی در ادامه گفت که میخواهم به مردم افغانستان بگویم که ما در رشد اقتصادی ، ارایه خدمات در عرصه های صحت و فرصت های آموزشی در افغانستان سهم خویش را انجام خواهیم داد.

این موافقتنامه که به اساس احترام به اصول حاکمیت ملی، استقلال و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر امضا گردیده، تعهدات مشترک دو حکومت را در امر توسعه و تحکیم صلح، دموکراسی، انکشاف، احترام متقابل به حاکمیت ملی، حقوق بشر و حاکمیت قانون بیان می دارد.

همچنان در توافقنامه بر اهمیت منافع مشترک، ثبات در افغانستان، توسعه دموکراسی، توجه به توانمندی های بالفعل در مقابله با تروریزم بین المللی و پابندی به صلح منطقوی تاکید صورت گرفته است.

توافقنامه همکاری های دراز مدت میان افغانستان و استرالیا در پیوند فیصله نزدیک به کنفرانس های منعقده لندن، کابل و لیزبن با در نظرداشت روابط عمیق و دوستانه میان دو کشور به خاطر مشارکت دراز مدت، استوار به منافع مشترک و ستراتیژیک در عرصه های سیاسی، دینی، انکشاف، تجارت، سرمایه گذاری، امور مهاجرت و تقویه و رشد ارتباطات فرهنگی و مردمی، امضا گردید.

استرالیا مبلغ سه صد میلیون دالر را برای مدت سه سال پس از تکمیل پروسه انتقال در پایان سال 2014 میلادی به نیروهای امنیتی افغانستان مساعدت می کند و علاوه بر آن این کشور کمک های خویش را در عرصه آموزش و مشوره دهی به نیروهای اردو و پولیس افغانستان تداوم می بخشد.

در چند ماه اخیر افغانستان موافقتنامه های ستراتیژیک را با کشور های هند، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، امریکا و آلمان به امضا رسانیده است.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار