افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 19 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

معنوی،از اعلام مراکز رای دهی انتخابات تا 2ماه آینده خبرداد!

هر چند شماری زیاد از اعضای ولسی جرگه با تاریخ تعیین شده برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده مخالف اند، اما کمسیون مستقل انتخابات می گوید که تا دو ماه آینده مراکز رای دهی را اعلام می کند.

فضل احمد معنوی رییس این کمسیون می گوید که تعداد این مراکز به هفت هزار می رسد و برای تامین امنیت این مراکز، با مقام های امنیتی کشور صحبت می کند.

وی که به روز دوشنبه در جلسه عمومی ولسی جرگه صحبت می کرد گفت که نبود امنیت هنوز هم یکی از مشکلات عمده بر سر راه انتخابات ریاست جمهوری آینده قرار دارد:

« کمسیون مستقل انتخابات مراکز انتخاباتی را سروی کرده و با سیستم جدید (جی پی اس) موقعیت ها مشخص شده است. در حدود هفت هزار مرکز پیشبینی شده است تا دو یا سه ماه دیگر مراکز انتخاباتی را ما با جانب نیرو های امنیتی شریک می سازیم تا یک سال دیگر که فرصت است نیرو های امنیتی باید در مورد امنیت مراکز انتخاباتی به ما اطمینان بدهند.»

قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی حدود یک و نیم سال بعد برگزار گردد.

حدود یک ماه پیش کمسیون مستقل انتخابات 16 حمل سال 1393 هجری شمسی را رسماً زمان برگزاری انتخابات اعلام کرد.

اما این تصمیم کمسیون مستقل انتخابات، با مخالفت شدید شورای ملی رو به رو شده است.

شماری از اعضای ولسی جرگه می گویند که به دلیل سردی هوا و برف باری ها ممکن شماری زیاد از مردم در مناطق سرد سیر کشور در انتخابات اشتراک کرده نتوانند.

نور اکبری نماینده ولایت دایکندی و رمضان بشردوست نماینده مردم کابل در ولسی جرگه در مورد گفتند:

« ولایات سرد سیر مخصوصاً مناطق کوهستانی که شامل بامیان، دایکندی، بادغیس، جوزجان، بدخشان و سایر ولایات قطعاً آنان از استعمال رای و حضور در رای گیری محروم می شوند. در آن زمان نه هیاتی از کمسیون قادر است که در آن مناطق برود و نه هم مردم که از یک قریه به قریه دیگر عبور و مرور کنند.»

« 16 حمل را که آنان برای روز رای گیری تعیین کرده اند این هم مطابق به قانون اساسی نیست.

آنان صد در صد کار سیاسی را بنام قانونی پیش می برند. که هدف شان اینست که مردم در رای دهی شرکت نکنند.»

اما کمسیون مستقل انتخابات در برابر این انتقاد ولسی جرگه می گوید که تاریخ برگزاری انتخابات با در نظر داشت قانون اساسی کشور تعیین شده است.

آقای معنوی می گوید، صلاحیت تجدید نظر در تاریخ برگزاری انتخابات از صلاحیت آنان نیست، تنها با برگزاری اجماع ملی این روز را می توانند تغییر بدهند.

یکی دیگر از نگرانی های که در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده تا اکنون مطرح شده، نبود امنیت در بسیاری از مناطق کشور می باشد.

احزاب سیاسی و شماری از آگاهان می گویند که اگر به مسالهء امنیت توجه نشود، ممکن انتخابات ریاست جمهوری آینده مانند سال های گذاشته همراه با تقلب باشد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار