- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

معنای وحدت اسلامی بین مسلمین چیست؟

باید همگان بدانند که بزرگ‌ترین عامل عزت و سرافرازی امت‌های پیشین انسجام وحدت مسلمین بوده و بالا‌ترین عامل شکست و ذلت و سقوط ایشان تفرقه و اختلاف می‌باشد.

غربیها به سردمداری آمریکا و با همکاری برخی دولتهای عربی از جمله آل سعود و ال خلیفه با طراحی گروه های تروریستی و تکفیری و به وسیله شبکه های ماهواره ای به جنگ تمام عیار اسلام و مسلمین آمده اند، لذا مقابله با شبهات و تبلیغات القایی دشمنان اسلام، یک ضرورت اساسی است که باید همه ی علمای دین و صاحبان رسانه بر آن تاکید جدی داشته باشند.

هر کس به هر طریقی که می تواند باید برای برچیدن دیوار ساختگی و دروغینی که غربیها بین مسلمانان کشیده اند و تغییر تصورات و باورهای نادرستی که درباره مذاهب مختلف شکل داده اند، تلاش کند تا اثرات تبلیغات دروغین دشمن، به بهترین شکل ممکن برطرف گردد.

به طور قطع و یقین وحدت اسلامی اساسی ترین و مهمترین نیاز واقعی امروز دنیای اسلام است. وحدت و برادری بین مسلمانان جزو مبانی دین مبین اسلام می باشد.

نکته مهم در این باره این است که وحدت اسلامی به معنای عدول از عقاید مذهبی فرقه‌های گوناگون اسلامی نیست. وحدت اسلامی یعنی امت اسلامی با یکدیگر دشمنی نکنند و در مسایل مهم جهانی از یکدیگر حمایت کنند.

اتحاد میان مسلمانان به معنی نزدیک شدن فرقه‌های اسلامی به یکدیگر با حفظ کیان و ماهیت آنها است. به معنی حفظ اصول مشترک و آزاد گذاردن و معذور داشتن هر فرقه در فروع خاص خود است. به معنی عدم نزاع و درگیری فرقه‌ها و آگاهی از عقاید یکدیگر و حساسیت نشان ندادن در برابر فرقه‌ی دیگر نسبت به مختصات آن فرقه است.

و راه رسیدن به این هدف تکیه کردن بر عقل و منطق و دوری گزیدن از احساسات زود گذر و تعصبات غیر قابل کنترل است. اسلام از سلامت مشتق است، روح و جوهر اسلام با سلامت آمیخته شده و تمام کرامت‌های انسانی در آن گرد آمده است، بنابراین مردمی که زیر لوای اسلام گرد آمده‌اند، باید با یکدیگر به سلامت زندگی کنند و کرامت و شرافت خود را همواره در خشان و تابنده نگه دارند.

مردمی که خدا، دین، رسول، قبله و کتاب سنگ بنیادین عقیده‌ی آنهاست، می‌بایست همواره به سنگ‌های بنیادین عقیده‌ی خود فکر کنند و آن‌ها را از عوامل خلل‌ناپذیر اتحاد و همبستگی خود بدانند. مسلمین باید قرآن را که میلیون‌ها نسخه‌ی خطی و چاپی، بدون تحریف آن موجود است و همگی به اصالت و صحت آن اعتراف دارند و در هر خانه‌ای لا اقل یک نسخه از آن موجود است جلوی روی خود بگشایند و با تدبر و تعمق به این آیات توجه کنند: (وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُوا)، (وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ) و (إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ) (إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً) آنچه از این آیات مفهوم است این است که خداوند راه عزت، سعادت و کمال را در اتحاد و همبستگی قرار داده است.

در دستورات اجتماعی اسلام بدون استثنا در هر موردی که به نحوی برای مسلمانان الزام‌آور هست، هدف نهایی آن ایجاد محبت و الفت و برادری و اتحاد میان مسلمانان است مانند نماز جمعه، نماز جماعت، سلام کردن، مصافحه، تعاون، هدیه، انفاق، عیادت مریض و… و بطور کلی هر عملی یا صفتی که به نحوی در اسلام منع شده، برای جلو گیری از اختلاف و در گیری و نزاع میان مسلمانان است. مانند نهی از گمان بد، تجسس، دروغ، غیبت، ناسزا گفتن، تکبر و خودخواهی، مسخره کردن و قطع رحم.

لذا باید همگان بدانند که بزرگ‌ترین عامل عزت و سرافرازی امت‌های پیشین انسجام وحدت مسلمین بوده و بالا‌ترین عامل شکست و ذلت و سقوط ایشان تفرقه و اختلاف می‌باشد.

امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه این حقیقت را چنین بیان می‌فرماید: «از کیفر‌هایی که بر اثر کردار بد و ناپسند بر امت‌های پیشین فرود آمد خود را حفظ کنید، و حالات گذشتگان را در خوبی‌ها و سختی‌ها به یاد آورید و بترسید که همانند آن‌ها باشید! پس آنگاه که در زندگی گذشتگان مطالعه و اندیشه می‌کنید به کارهایی بچسبید که موجب عزت و شوکت ایشان گشت: دشمنانشان رانده و دور شدند، عافیت بسوی آنان کشیده شد، نعمت خدا در اختیارشان بود و رشته‌ی کرامتشان پیوستگی یافت آنچه موجب عزتشان گشت: دوری گزیدن از تفرقه و پراکندگی و همت گماشتن و توصیه و ترغیب یکدیگر بر رعایت اتحاد و اتفاق بود. و از هر امری که ستون فقراتشان را می‌شکست و قدرتشان را سست می‌کرد اجتناب ورزیدند مانند کینه‌توزی، بخل، حسادت و… » (نهج البلاغه خطبه‌ی ۱۹۲)

دین الهی یگانه محور وحدت مسلمانان جهان است. مادامی که دل‌ها و افکار پراکنده است فراوانی تعداد فایده‌ای ندارد و خداوند به مردمی که با یکدیگر اختلاف دو گانگی دارند هیچ خیر و برکت و سعادتی عطا نخواهد کرد. نه به گذشتگان، نه به حاضرین و نه به آیندگان.