افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

معمار طالبان درگذشت/ جنرال حمیدگل نامی که بود؟

جنرال حمیدگل نامی آشنا است برای افغانستانی ها، نامی که با گروه طالبان گره خورده و عجین شده است. هر بار که از ورای رسانه ها این نام به گوش می رسد ذهن انسان با احساس افغانستانی را می آزارد، چون این نام معمار طالبان در خاطره ها زنده ساخته و جنایات آن گروه را به ذهن ها تازه می کند.

 

نیمه شب یکشنبه رسانه های پاکستانی اعلام کردند جنرال حمید گل رییس پیشین سرویس اطلاعات داخلی این کشور که به دلیل خونریزی مغزی به یک بیمارستان نظامی منتقل شده بود، در سن ۸۰ سالگی درگذشته است.

 

جنرال حمیدگل نامی آشنا است برای افغانستانی ها، نامی که با گروه طالبان گره خورده و عجین شده است. هر بار که از ورای رسانه ها این نام به گوش می رسد ذهن انسان با احساس افغانستانی را می آزارد، چون این نام معمار طالبان در خاطره ها زنده ساخته و جنایات آن گروه را به ذهن ها تازه می کند. قتل عام های یکاولنگ و مزار شریف را به یاد می آورد، صدای انفجار تخریب بودا را به گوش ها طنین می اندازد و نامی را بیاد می آورد که در بسیاری از خونریزی های افغانستان دخالت داشته و مستقیماً از آن حمایت نموده است و پالیسی ها و عملکرد های آن گروه سفاک را توجیه دینی و مذهبی می نمود و بعضاً افراد و اشخاص را در اختیار آن گروه قرار داده با حاتم بخشی ها نیز از نگاه مالی کمک می نمود.

 

وی که در زمان تجاوز شوروی مجاهدین افغانستان را آموزش می داد، به عنوان بنیانگذار طالبان شناخته می شود. هر چند وی در سال ۱۹۹۲ بازنشسته شد، اما بسیاری این جنرال کهنه کار را چهره اصلی راهبرد جنگ نیابتی پاکستان برای گسترش نفوذ در کشورهای همسایه می دانند.

 

در این سال ها نظرات جنرال گل به خصوص در مورد کشور ما مورد توجه مقامات اسلام آباد و واشنگتن بوده است. وی از جمله کسانی است که در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، ضمن حمایت از انتخاب داکتر عبدالله، وی را بخت اول برای به نتیجه رساندن مذاکرات با طالبان می دانست

 

رییس سابق سازمان اطلاعات داخلی پاکستان همچنین از جمله کسانی است که آخرین ارتباطات را با دولت طالبان داشته است. وی در آگوست ۲۰۰۱ و تنها چند هفته پیش از حملات ۱۱ سپتامبر به عنوان یک چهره مهمان در آخرین جلسه دولت طالبان شرکت داشته است.

 

چند سال پیش این جنرال پاکستانی طی یک مصاحبه با یکی از تلویزونهای خصوصی پاکستان با بی شرمی تمام افغانستان را یک لقمه آماده برای کشورش قلمداد نمود؛ که این خود اهداف مبغضانه و تخریبکارانه او را نشان می دهد.

 

از سوی دیگر جنرال حمید گل همواره از طریق رسانه های متعدد تلاش نمود تا روحیه جامعه جهانی و دولت افغانستان را در مبارزه با تروریزم ضعیف نشان داده و همواره از امریکا و متحدانش خواست تا با ملاعمر و طالبان گفتگو نمایند، که این خود مبین مداخلات واضح حمید گل در امور افغانستان بود تا به نحوی کشور ما را از عطف توجه جامعه بین المللی دور سازد.

 

وی جزو کسانی بود که بارها مدعی شد طالبان دوباره به افغانستان برخواهند گشت. البته با سیاستی که این روزها اشرف غنی صاحب در ادامه ی سیاست های کاخ سفید در پیش گرفته و تحرکاتی که گروه تکفیری – صهیونیستی داعش تحت حمایت غرب در کشور ما آغاز کرده است، امر بعیدی نیست.

 

اما نکته قابل توجه اینکه هرکس که باشی، چه جنرال و چه پادشاه، این دنیا جای ماندن نیست و فردا حساب و کتابی هم در محضر خود برقرار است و باید کسانی که در حق مردم مظلوم ظلم کردند تا به اهداف خود و اربابانشان برسند، پاسخگو باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار