افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

معترضان در بلخ: اگر گروگان ها آزاد نشوند رییس جمهوری استعفا کند

صدها تن از باشندگان ولایت بلخ درشمال کشور برای رهایی سی و یک مسافر ربوده شده، تظاهرات کردند، در میان معترضان شماری از نمایندگان مردم در مجلس، اعضای شورای ولایتی، فعالان مدنی، فرهنگیان و ساکنان این ولایت شامل بودند.

معترضان به حکومت هشداردادند، اگر هر چه زودتر گروگان ها آزاد نشوند، انها با راه اندازی تظاهرات گسترده تر در کابل موضوع استعفای رییس جمهوری را مطرح خواهند کرد.

انها حکومت را به بی تفاوتی و سکوت در برابر حادثه گروگانگیری در شاهراه کابل – قندهار متهم کردند.

حدود چهل و یک روز پیش، مردان مسلح ناشناس سی و یک مسافر که همه مربوط به قوم هزاره هستند را از دو موتر مسافربری پایین کرده و به جایی نامعلومی انتقال دادند.

حکومت از آن زمان تا کنون نتوانسته زمینه رهایی آنها را فراهم کند.

معترضان می گویند که دولت در برابر شهروندان برخورد دو گانه دارد و این در اصل شعار حکومت که “وحدت ملی” است، مغایرت اشکار دارد.

عباس ابراهیم‌زاده، از اعضای مجلس که دیروز در میان معترضان در بلخ بود گفت که بیشترین تهدیدها در شاهراه ها و مسیرهای ولایات علیه یک قوم مشخص صورت می گیرد و این کار سازماندهی شده است.

آقای ابراهیم‌زاده می گوید که اگر دولت جلو این ناهنجاری را نگیرد و زمینه برای رهایی سی و یک مسافر را فراهم نکند، صدای اعتراض آنها آنوقت از نزدیک ارگ ریاست جمهوری بلند خواهد شد.

او گفت: “اگر آنها آزاد نشوند و دولت امنیت راهها را تامین نکند، مردم ما به حرکت‌های مدنی خود ادامه خواهند داد، تا پای ارگ خواهند رسید و خواهان استعفای رئیس جمهوری خواهند شد.”

در همین حال، ابراهیم خیراندیش رییس شورای ولایتی بلخ می گوید که برخی از حرکات اخیر ریشه در ایجاد نفاق و شعله ور کردن جنگ قومی در افغانستان دارد.

آقای اخیر اندیش گفت: “ما از سران حکومت می خواهیم تا با قاطعیت جلو این فتنه انگیزی ها را بگیرد، در این مورد باید حکومت هوشیار باشد.”

معترضان در بلخ شعارهای “سکوت مرگ بارتان، سکوت مرگ تان باد”، “ما عدالت می خواهیم، ما آزادی می خواهیم”، و “پرستوهای مسافر، آزادی آزادی” سر می دادند.

آنها می گویند که در دو ماه گذشته چندین قضیه گروگانگیری در بخش های کشور صورت گرفته است که در تمامی این رویداد ها هزاره ها قربانی و یا هدف ربایندگان بوده اند.

تظاهرکنندگان در بلخ در پایان اعتراض شان قطعنامه هشت ماده ای را صادر کردند.

در بخش این قطعنامه آمده است که حکومت باید مسوولیت خود را در برابر تامین امنیت جان شهروندان انجام دهد و امنیت راه ها و شاهراه ها را تامین کند.

همچنان در قطعنامه گفته شده است قبل از اینکه کشور به بحران دیگری برود، حکومت جلو تفرقه و فتنه را بگیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار