افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

معتادین بی‌سرپناه بالاخره دیده شدند!

معتادین

 

جلسه اتخاذ تدابیر جهت جمع آوری معتادین بی‌سرپناه کابل، توسط وزارت مبارزه علیه مواد مخدر شد.

 

نخست پوهنوال سلامت عظیمی وزیرمبارزه علیه مواد مخدر ضمن سپاسگزاری از اشتراک فعال بخش های مربوطه در این جلسه گفت: وظایف ما نظر به قانون معلوم است اما با آن هم ما پلانهای تطبیقی بخاطر هرچه واضح‌تر شدن و ایجاد سهولت در کارها را می سازیم که طبق وعده مان در جلسه قبلی، پلان جمع آوری معتادین بی سرپناه شهر کابل را ساختیم.

 

ایشان افزود: در کنار جمع آوری معتادین باید روی کمپاین دستگیری فروشنده‌گان و پخش کننده‌گان مواد مخدر هم باید جدیت به‌خرچ دهیم و همچنان بخاطر اشتغال زایی با وزارت های مربوطه صحبت و یک راه حل اساسی جستجو شود.

 

جاوید احمد قایم معین پلان و پالیسی وزارت مبارزه علیه مواد مخدر نیز صحبت نموده گفت: نظر به وعده هفته گذشته؛ پلان عملیاتی بخاطر جمع آوری معتادین، دستگیری فروشنده‌گان، مسایل امنیتی و بلاخره موضوع  ایجاد زمینه های کاری برای معتادین درمان شده ساخته شده است و به اساس این پلان در حدود 1500 معتاد بی خانمان در شهر کابل وجود دارد که در قدم نخست و طی چند روز آینده تا چهارصد نفر آنان جمع آوری می‌شوند و این روند ادامه دارد.

 

آقای قایم افزود: ما از اینجوهایی که در بخش تداوی معتادین مشغول هستند تقاضا خواهیم کرد تا در خصوص تداوی معتادین با ما همکاری  نمایند.

 

خانم ناجیه طارق معین وزارت صحت عامه گفت: این یک پلان خوب است و خوبی این پلان مشخص شدن تعداد معتادین بی سرپناه شهر کابل و محلات تجمع آنها است.

 

ایشان افزود: مرکز تداوی معتادین زن هم که ظرفیت پذیرش 150 مریض را دارد آماده است و عنقریب افتتاح خواهد شد که در آنجا خانم ها و اطفالشان نگهداری و تداوی خواهند شد.

 

خانم طارق از تمام بخش های مربوطه خواست تا قبل از رسیدن به مرحله اعتیاد باید جلوگیری صورت گیرد و هم تدابیر بعد از تداوی جدی پیگیری شود چون نظر به تحقیقات، 98 در صد عامل برگشت کننده گان مواد مخدر بیکاری است.  نگذارید که وزارت صحت عامه بخاطر این معضل از مسایل مهم و عرضه خدمات استندرد عقب بماند.

 

ایشان علاوه نمود: امروز مصرف تداوی معتادین از سه میلیون دالر به 14 میلیون دالر رسیده و این از حجم و کیفیت کارهای سایر بخش ها مثل سرطان، امراض قلبی و …می‌کاهد.

 

گل نبی احمدزی قومندان عمومی گارنیزیون کابل هم ضمن سپاسگذاری از تمام بخش ها بخصوص وزارت مبارزه علیه مواد مخدر بخاطر پیگیری موضوع گفت: تصویر نادرستی که معتادین مواد مخدر از شهر کابل به دنیا و مردم پخش گردیده است باید از بین برده شود.

 

ایشان گفت: تمام آماده گی های لازم، چه در بخش بودجوی، صحی، امنیتی و چه در سایر بخش ها وجود دارد معتادین جمع‌آوری و بلاخره بخاطر اشتغال زایی آنها نیز پلان های روی دست گرفته شود.

 

جنرال بختیار رییس عمومی پولیس مبارزه علیه مواد مخدر وزارت داخله هم از اشتراک کننده‌گان جلسه خواست تا در کنار جمع‌آوری و تداوی باید در هماهنگی با عملیات های بزرگ اردو و امنیت، روی محو کشت‌زارهای کوکنار هم تصمیم قاطع گرفته شود و تا زمانی که ریشه مواد مخدر خُشکانده نشود تقاضا و مصرف همیشه وجود خواهد داشت.

 

نماینده وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین نیز طی سخنانی اظهار داشت: ما آماده گی تمام بخاطر آموزش حرفه به تداوی شده‌گان داریم و بخاطر حل معضل کار بشکل اساسی پیشنهاد ساختن یک کمیسیون را به عضویت وزارت کار نموده ایم.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار