افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 13 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مظاهره ده ها تن از کارمندان آیسا در کابل

این کارمندان برطرف شده آیسا دیروز گفتند که برطرفی شان خلاف اصول و یک عمل سیاسی و شخصی بوده است.

 

ده ها تن از کارمندان برطرف شده آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان دیروز در اعتراض به برطرف کردن شان، دست به تظاهرات زدند.

 

آنان که شمار شان به ده ها تن می رسید، در اعتراض به برطرف کردن شان دست به تظاهرات زده و اسناد تحصیلی شان را در برابر آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری آتش زدند.

 

این کارمندان برطرف شده آیسا دیروز گفتند که برطرفی شان خلاف اصول و یک عمل سیاسی و شخصی بوده است.

 

عبدالستارالکوزی یک تن از این اعتراض کنندگان به خبرنگاران گفت:

 

“این کارمندان جهت حفظ حیثیت قانونی شان خواهان تجدید نظر فوری اقدام اخیر رهبری این اداره بوده و هر چند هویداست که برخورد اخیر رهبری آیسا تصفیه سیاسی و تیمی بوده و کسر بودجه را بهانه قرار داده و دست به این عمل زده است.

 

این در حالیست که مایان جهت جلوگیری از کسر بودجه حاضریم تا با پنجاه درصد کاهش در معاش به کار های ما طبق گذشته ادامه دهیم.”

 

این در حالیست که به تازه گی آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان 133 کارمند اش را در کابل و ولایات از وظایف شان برطرف کرد.

 

هر چند اداره حمایت از سرمایه گذاری دلیل برکناری این افراد را کمبود بودجه و ایجاد اصلاحات خوانده، اما اعتراض کنندگان می گویند که برخی از افراد دیگر بر اساس روابط سیاسی و شخصی بجای آنان گماشته شده اند.

 

خان آغا احمدزی یک تن از این افراد ادعا دارد که یکی از پست های ریاست در این اداره بدون رقابت آزاد به حکم ریاست اجرائیه مقرر شده است:

 

“رییس جوازنامه از سوی ریاست محترم اجرائیه معرفی گردیده و بدون رقابت آزاد مقرر شده که در زمینه اسناد کافی در دست داریم و اگر واقعاً اداره آیسا مشکل بودجوی دارد پس چرا آقای حقجو در کمیسیون سرمایه گذاری معاش اش را از شش هزار دالر به هشت هزار دالر بلند می برد.”

 

اما مسوولان ریاست اجرائیه حکومت تقرر افراد در این اداره را بر اساس روابط شخصی رد می کنند و می گویند که این ادعا ها نادرست می باشد.

 

در این حال روح الله احمدزی سخنگوی اداره آیسا می گوید که قربان حقجو رییس آیسا بیرون از کشور به سر می برد و مسوولان دیگر این اداره صلاحیت صحبت کردن در این مورد را ندارند.

 

قبل از این قربان حقجو رییس اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان یا آیسا گفته است که طرح تعدیل تشکیلات در این اداره فیصله شخصی وی نبوده بلکه تصمیم کمیسیون عالی سرمایه گذاری است.

 

به گفته وی، حکومت از دو سال به اینسو مخالف تشکیلات این اداره بوده و در نظر داشت تا برخی از دفاتر اداره آیسا را با هم مدغم کند.

 

در این حال شماری از اعضای ولسی جرگه که به حمایت از اعتراض کنندگان در تظاهرات حضور داشتند می گویند که بزودی در این جرگه نیز در مورد این مشکل بحث خواهد شد.

 

آنان تاکید می کنند که در ادارات حکومتی باید مقرری ها بر اساس شایستگی و توانایی صورت گیرد نه بر بنیاد روابط سیاسی و سلیقه های شخصی.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار