افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

مظاهره ده‌ها زن در ولایت دایکندی

ده‌ها زن در ولایت دایکندی در مرکز افغانستان در اعتراض به بدی وضعیت جاده‌های این ولایت تظاهرات کردند.

 

آن‌ها در این تظاهرات که روز گذشته در شهر نیلی، مرکز این ولایت برگزار شد، از رولا غنی بانوی اول افغانستان خواستند که به وضعیت جاده‌های دایکندی توجه کند.

 

گل‌جان حجتی از برگزارکنندگان این تظاهرات گفت که نبود جاده‌های مناسب باعث افزایش مشکلات زنان در این ولایت شده است و از آن‌ها قربانی می‌گیرد.

 

خانم حجتی گفت: “رئیس جمهوری در وعده‌های انتخاباتی خود گفته بود که دایکندی را از زندان جغرافیایی نجات می‌دهد. این باعث شد که ما سر و صدا کنیم تا حداقل نمایندگان بخواب رفته ما هم بیدار شوند و حکومت مرکزی هم درد، رنج، محرومیت و مشکلات مردم دایکندی را درک کند.”

 

از سال گذشته در دایکندی یک زن به عنوان والی کار می‌کند، اما خانم حجتی گفت که این امر نه تنها باعث کاهش مشکلات زنان نشده، بلکه به گفته او، این مشکلات روز به روز بیشتر هم می‌شود.

 

حبیب‌الله رادمنش معاون والی دایکندی در واکنش به اظهارات معترضان گفت که در یک ونیم دهه گذشته حتی یک متر جاده هم در این ولایت اسفالت نشده است.

 

 

معترضان از نمایندگان دایکندی در پارلمان هم انتقاد کردند. به باور آنها، این نمایندگان مشکلات مردم را با دولت مرکزی کمتر مطرح کرده اند

 

آقای رادمنش گفت جاده‌هایی که ولسوالی‌های دایکندی را با مرکز این ولایت وصل می‌کنند، به گونه بسیار ابتدایی ساخته شده و با سفر در آن‌ها هر لحظه احتمال وقوع حادثه وجود دارد.

 

او افزود که در چند روز اخیر به دلیل بارش باران و جاری شدن سیل حدود ۷۵ درصد جاده‌های خاکی این ولایت تخریب شده است.

 

به گفته معاون والی دایکندی، حوادث ترافیکی اخیر که تلفاتی هم در پی داشته به دلیل بد بودن وضعیت جاده‌های این ولایت روی داده است.

 

مقام‌های ولایت دایکندی می‌گویند تلفات رویدادهای ترافیکی به خاطر وضعیت بد جاده‌ها، برابر با تلفات رویدادهای امنیتی در ولایات دیگر است.

 

آقای رادمنش گفت که این ولایت به دلیل کوهستانی و دشوارگذار بودنش، از چشم مقام‌های پایتخت‌نشین افتاده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار