افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

مظاهره باشنده گان در اعتراض به تغییر مسیر خط برق توتاپ در ولایات بلخ و غزنی

مظاهره

گروهی از معترضان در ولایت غزنی در جنوب و مزار شریف در شمال افغانستان در اعتراض به تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ از ولایت مرکزی بامیان به گذرگاه سالنگ تظاهرات کرده‌اند.

عبدالملک حبیبی، رئیس دفتر حزب وحدت اسلامی به رهبری محمدکریم خلیلی و از برگزارکنندگان این تظاهرات گفت که در این اقدام اعتراضی “هزاران نفر” از ساکنان غزنی شرکت کرده‌اند.

او افزود: “مردم ولایت غزنی نسبت به بی‌عدالتی که حکومت نسبت به بخشی از این سرزمین روا داشته، اعتراض می‌کنند. آنها خواهان عدالت و توسعه متوازن هستند.”

آقای حبیبی تاکید کرد: “تصمیم حکومت از نظر معترضان مردود است. عدالت خواهی آنها محدود به یک قوم نیست. آنها برای همه مردم افغانستان عدالت خواهی می‌کنند. همچنان که مردم بامیان و دایکندی مستحقند که خانه‌هایشان روشن باشند. [معترضان] همین شعار را در مورد پکتیا، قندهار و بدخشان هم می‌دهند. اما بی‌عدالتی و تبعیض را این مردم قبول ندارند.”

تظاهرات در بلخ

در همین حال صدها نفر دیگر در شهر شمالی مزار شریف، مرکز ولایت بلخ نیز اقدام مشابهی به راهپیمایی اعتراضی کردند و تصمیم اخیر کابینه مبنی بر تایید کشیدن خط انتقال برق توتاپ از سالنگ را محکوم کردند.

معترضان بلخی که بیشتر آن‌ها دانشجویان پوهنتون‌ها هستند، در این راهپیمایی از شرق مزار شریف به سوی مقر شورای ولایتی در مرکز شهر راهپیمایی کردند، شعار دادند که “تبعیض بس است” و “عدالت می‌خواهیم”.

تظاهرات در پکتیکا

در مقابل، گزارش‌ها از ولایت پکتیکا در جنوب افغانستان نیز حاکی است که شماری از حامیان اشرف غنی رئیس جمهوری به حمایت از او راهپیمایی کرده‌اند.

آنها در نکوهش اعتراض یکی از معترضان در لندن به هنگام سخنرانی آقای غنی در بنیاد “رویال یونایتد سرویسز” موسوم به “روسی” در این شهر شعار دادند.

در جریان سخنرانی آقای غنی، جعفر عطایی از معترضان تغییر خط توتاپ، آقای غنی را “دروغگو” خواند و او را متهم به علیه قومیت هزاره تبعیض کرد. سپس میان او و محافظان آقای غنی درگیری پیش آمد.

این رویداد در رسانه‌های بین‌المللی و داخل افغانستان و همچنین و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته است. برخی از محافل رسمی نیز در این مورد اظهار نظر کرده‌اند.

از جمله دیروز (۲۵ ثور) شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان اقدام آقای عطایی را “اهانت به رئیس جمهوری، غیراخلاقی و توهین به ملت” خواندند.

از سوی دیگر شورای عالی مردمی که اعتراض‌ها علیه تغییر مسیر خط توتاپ را در کابل سازماندهی می‌کند، در اعلامیه‌ای نوشته است که “خشونت محافظین رئیس جمهوری در قالب هیچ قانون و منطق انسانی قابل توجیه نیست.”

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار