افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

مطالبات پاکستان و افغانستان از یکدیگر چیست؟

چرا هیچ کسی بصورت شفاف و صریح راز این دخالت و این جنگ را نمی گشایند تا گره این معما باز شود. تا زمانیکه به این پرسش، پاسخ روشن و عملی ارایه نشود، معمای دخالت و جنگ پاکستان در افغانستان حل نمی شود.

 

حملات توپخانه و راکت نیروهای مرزی پاکستان به مناطق مرزی ولایت کنر برای سومین سال تکرار می شود. صدها گلوله ی توپ و موشک پاکستان در طول هفته اخیر بر ولسوالی های مختلف کنر فرود آمد.

در اواخر بهار و اوایل تابستان سال جاری نیز حملات مشابه از آنسوی مناطق مرزی به درون نقاط مسکونی کنر انجام یافت که به مرگ و جراحات ده ها نفر غیرنظامی به شمول کودکان انجامید.

هرچند مقامات امنیتی افغانستان چندین بار لب به گلایه از دولت پاکستان گشوده اند، اما سکوت دراز مدت مقامات دولت وحدت ملی به خصوص سکوت طولانی رییس جمهور احمدزی در گلوله باران پاکستانیها بر کنر در واقع بیانگر انکار و کتمان دولت افغانستان بود.

تکرار حملات موشکی و توپخانه ای پاکستان در نواحی مرزی ولایت کنر طی سه سال متوالی و مواضع متفاوت و حتی متناقض دولت و جامعه مدنی افغانستان در این رابطه حکایت از معمای پیچیده ای دارد. اما معمای بغرنج تر از آن وقوع این حملات در شرایط حضور نظامی ایالات متحده امریکا و ناتو در جهت حمایت از دولت افغانستان است.

این واقعاً معمای شگفت آوری است که پاکستان در حالی خاک افغانستان را گلوله باران می کند که ده ها هزار نیروی نظامی امریکا و اروپا در کشور ما وجود دارد. فضای افغانستان در نظارت و تسلط کامل آن نیروها است. هر گونه رفت و آمد گلوله و پرواز هواپیما از آسمان افغانستان تحت نظر و کنترل امریکایی ها و ناتو قرار دارد. حتی در مناطق معینی از ولایت کنر نیروهای امریکایی و ناتو مستقر هستند. اما چرا گلوله های موشک و توپ پاکستان از برابر چشمان امریکا و ناتو میگذرند و بر سر روستا ها، خانه ها و مردم کنر فرود می آیند؟

معمای پیچیده تر از آن سکوت دولت افغانستان بر سکوت و بی تفاوتی نیروهای ناتو و امریکا و اهداف پاکستان از این حملات است.

واقعییت این است که در این معما هیچ کسی و هیچ طرفی به هیچ طرف دیگر راست نمی گوید. در این معما همه طرف ها چشمان خود را به حقیقت می بندند و همه با هم دروغ میگویند. جامعه مدنی، نخبگان، روشنفکران ، تحلیلگران و سیاستمدارن افغاستان که حتی با دولت افغانستان سر رقابت و مخالفت دارند نیز گپ راست و حسابی در مورد این معما و حل آن ارایه نمی کنند.

در حالی که همه کس و همه طرف ها در افغانستان از دولت و نهادهای دولتی تا نهاد های مدنی و غیر دولتی و حتی امریکایی ها و ناتو هر از گاهی عملیات و جنگ مخالفان مسلح دولت افغانستان یا طالبان را ناشی از دخالت و حمایت پاکستان تلقی می کنند. اما هیچ کسی و هیچ طرفی به شمول پاکستان بصورت شفاف و صریح راز این دخالت و این جنگ را نمی گشایند تا گره این معما باز شود. تا زمانیکه به این پرسش پاسخ راست، روشن و عملی ارایه نشود، معمای دخالت و جنگ پاکستان در افغانستان حل نمی شود.

خواست و مطالبه ی پاکستان از افغانستان و بالعکس مطالبه ی افغانستان از پاکستان چیست؟ امیدواریم مقامات امنیتی دولت جدید به ویژه شخص جناب احمدزی به این موضوع رسیدگی جدی کنند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار