افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

مصارف غیرقابل‌توجیه حکومت برای معاش کارمندان دفتر رولا غنی

سندی که در دسترس رسانه ها قرار گرفته نشان می‌دهد که حکومت سالانه ملیون‌ها افغانی را برای معاش کارمندان دفتر رولا غنی در نظر گرفته است.

این سند نشان می‌دهد که ۳۳ کارمند در دفتر همسر رییس جمهور استخدام شده که معاش ماهوار آنان نزدیک به دو ملیون افغانی می‌شود.

این سند مربوط به درخواستی می‌شود که اداره امور از ریاست جمهوری برای اجرای معاش کارمندان دفتر همسر ایشان داشته است.

در پیشنهاد اداره امور به ریاست جمهوری آمده: طوریکه مقام عالی اطلاع دارند، دفتر خانم اول کشور یکی از واحدهای جانبی ریاست اداره امور ریاست جمهوری بوده و تعداد کارکنان‌شان (۳۳) نفر میباشد که معاشات امتیازی‌ یک ماهه‌شان مبلغ (۱۹۲۳۰۰۰ افغانی) یک ملیون و نهصد و بیست و سه هزار افغانی و از یک ساله شان مبلغ (۲۳۱۹۶۰۰۰ افغانی) میشود.

اداره امور از ریاست جمهوری خواسته تا معاش یک ساله این کارمندان از کود احتیاط به بودیجه اداره امور انتقال یابد که محمداشرف غنی نیز آن را تایید کرده و دستور داده که مبلغ ۲۳۱۹۶۰۰۰ افغانی از کود ۹۵ به بودیجه اداره امور انتقال داده شود.

دیده می‌شود که حکومت سالانه بیش از ۲۳ ملیون افغانی را تنها برای معاش کارمندان دفتر بانوی اول در نظر گرفته است.

تاهنوز مشخص نشده که چه مبلغ دیگر برای مصارف دیگر این دفتر به مصرف می‌رسد.

این در حالی است که جایگاه و لقب بانوی اول یک لقب غیر رسمی و تشریفاتی بوده و هیچ جایگاه تعریف شده در قانون اساسی کشور ندارد.

از سوی دیگر مشخص نیست که بانوی اول چه مسوولیت رسمی را به پیش می‌برد و کارمندان او مشغول چه کاری هستند؟

پیش از این راپور‌هایی وجود داشت که ریاست جمهوری چند قرارداد را به واسطه برادر بی‌بی گل غنی به یک شرکت لبنانی واگذار کرده است.

اسنادی را که چندی پیش پژواک نشر کرد نشان می‌دهد که شرکت لبنانی خطیب العالمی که گفته می‌شود به ریاض سعاده برادر بی بی گل نزدیک است، توانسته که در جریان دو سال گذشته، حداقل ۷ پروژه که هزینه هر کدام آن بیش از ۱۵ ملیون افغانی است را به دست آورد.

این اسناد همچنان نشان می‌دهد که برخی از این پروژه‌ها حتی قبل از آن که شرکت خطیب العالمی بتواند جواز فعالیت خود در افغانستان را بگیرد به این شرکت واگذار شده است.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار