افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

مشکلات شهروندان بادغیس مورد بررسی قرار گرفت.

 

در نشستی فوق‌العاده، مشکلات، معارف، آب، برق، سرک و شفاخانه‌های ولایت بادغیس مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست که روز گذشته تحت ریاست داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی و با حضور وزرای انرژی و آب، صحت عامه، احیا و انکشاف دهات، فواید عامه، نماینده‌گان وزارت‌های زراعت و مالیه و وکلای بادغیس در شورای ملی برگزار شده بود، مشکلات شهروندان بادغیس به‌گونۀ همه‌جانبه مورد بررسی قرار گرفت.

 

در آغاز، نماینده‌گان بادغیس گفتند که برخلاف تعهدات سپرده شده از ساخت‌وساز سرک در این ولایت خبری نیست و در خصوص دو بندآب‌ گردان نیز کاری صورت نگرفته است.

 

آن‌ها از همکاری مردم در تأمین امنیت پروژه‌ها سخن زده و گفتند که برای اطمینان بیشتر باید یک کندک از لوای محافظت عامه در این ولایت توظیف شود.

 

نماینده‌گان بادغیس با بیان این‎که سه باب کلینیک در سال گذشته در این ولایت اعمار شده است، خواستار توجه بیشتر به تجهیز مراکز صحی و افزایش این مراکز شدند.

 

به گفتۀ نماینده‌گان بادغیس، نبود ساختمان برای مکاتب و کتب درسی، نبود ساختمان برای موسسۀ تحصیلات عالی بادغیس و نبود بند آب گردان و آب آشامیدنی صحی، از عمده‌ترین مشکلات مردم بادغیس می‌باشد.

 

سپس، وزرای سکتوری و توسعه‌ای به تشریح برنامه‌های‌شان در ولایت بادغیس پرداخته و به پرسش‌های نماینده‌گان بادغیس پاسخ گفتند.

 

در ادامه، وزیر انکشاف دهات گفت که پروژۀ آب با 14 میلیون افغانی به نزدیک قلعۀ نو رسیده و در عین حال ایجاد شبکۀ بند برق نیز در برنامۀ امسال آنهاست.

 

همچنان، وزیر فواید عامه گفت که سرک حلقوی در بادغیس ساخته می‌شود و ارزیابی بخش اول آن تکمیل شده است و این پروژه تا اخیر سال تمام می‌شود. وی گفت که در زمینۀ سرک آب کمری، سروی و دیزاین آن تکمیل شده و هفتۀ گذشته به اعلام سپرده شده است.

 

در عین حال، وزیر صحت‌عامه گفت که برای معتادین بادغیس مرکز 50 بستر ساخته‌ایم و امسال در این ولایت پنج مرکز صحی می‌سازیم.

 

با این حال، وزیر انرژی و آب از اختصاص بودجۀ 170 میلیون افغانی برای تأمین امنیت پروژۀ برق 21 قریۀ بادغیس خبر داد. او گفت که پروژۀ بند آب نیز به کمیتۀ تدارکات ملی فرستاده شده و هنوز نهایی نگردیده است.

 

نمایندۀ وزارت زراعت دربارۀ جنگلات و پروژه‌های آن وزارت در بادغیس معلومات ارایه کرد. او گفت که 36 پروژه در بادغیس جریان دارد.

 

در پایان، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور با بیان‌ این‌که بادغیس از ولایات محروم می‌باشد، به مسوولان ارشد حکومت هدایت داد که پروژه‌های انکشافی در این ولایت را در اولویت قرار دهند.

 

داکتر عبدالله عبدالله گفت که حکومت به تکمیل‌شدن سرک حلقوی بادغیس مصمم است و به این پیمانه روی هیچ پروژۀ ملی تأکید نشده است.

 

رییس اجراییه کشور به دارالانشای شورای وزیران هدایت داد تا هیأتی را به منظور بررسی ساحۀ زمین موسسۀ تحصیلات عالی بادغیس به قلعۀ نو بفرستد.

 

داکتر عبدالله همچنان به وزیر انرژی و آب هدایت داد تا مشکل برق و بندهای آب بادغیس را به گونۀ کتبی با وی تسلیم نماید. رییس اجراییه کشور به ادارۀ اراضی و وزارت زراعت گفت که تیم مشترکی را به بادغیس بفرستند و حدود جنگلات و علفچرها را مشخص سازند تا مردم اطمینان یابند و مشکلات حل گردد.

 

داکتر عبدالله در پایان به دارالانشای شورای وزیران هدایت داد تا مسایل مورد بحث و بررسی را با جدیت تعقیب و دنبال نمایند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار