افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

مشروح سخنان رئیس جمهور غنی در سفر به ولایت بلخ

اشرف غنی

رئیس جمهور غنی در سخنان خود  ضمن تشکری از والی بلخ بخاطر پیشرفت های واضح و دستآوردهای چشمگیر در این ولایت، گفت: از شهر و ولایت مولانا، علی مرتضی، رابعه بلخی، اولیا، علمای کرام و مبارزین و مجاهدین جای بهتری نیست که زنگ مکتب در آن نواخته شود.

رئیس‌جمهور اشرف غنی که در رأس یک هیات بلند پایۀ دولتی عازم ولایت بلخ شده بود، قبل از ظهر روز گذشته وارد شهر مزارشریف مرکز آن ولایت گردید و مورد استقبال عطا محمد نور والی بلخ و شمار دیگری از مسئولین ملکی و نظامی آن ولایت قرار گرفت.

 

رئیس جمهور ابتدا تالار ” نور” را که جدیداً اعمار گردیده، افتتاح کرد و همچنان با نواختن زنگ مکتب سال تعلیمی ۱۳۹۶ را در ولایت بلخ آغاز نمود.

 

در مراسمی که به مناسبت های متذکره در شهر مزارشریف دایر گردیده بود، ابتدا عطا محمد نور والی بلخ در مورد دستآورد های این ولایت درعرصه های مختلف از جمله تامین امنیت، خدمات صحی، معارف و تحصیلات عالی و کارهای عمرانی معلومات داده، گفت که شفاخانه ها و مراکز صحی ولایت بلخ از ۱۱ باب به ۱۳۶ باب افزایش یافته است و مرگ و میر اطفال و مادران کاهش یافته و در سال جاری ۱۹ مرکز صحی جدید در این ولایت اعمار می گردد.

 

والی بلخ در زمینه توسعه معارف ، گفت که شمار مکاتب و مدارس ۶۸۰ باب بوده و ۶۲۰ هزار شاگرد در این ولایت مصروف فراگیری آموزش اند.

 

وی گفت که پنجاه در صد شاگردان مکاتب ولایت بلخ را دختران تشکیل می دهند و از ۱۳۶۰۰ معلم،۵۵ در صد آنان خانم ها می باشند.

 

عطا محمد نور خاطرنشان کرد که ولایت بلخ در سال ۱۳۸۳ دارای یک پوهنتون و هشت پوهنځی و سه هزار محصل بود، اما اکنون دارای ۲۳ هزار محصل که پنجاه در صد آنرا دختران تشکیل می دهند، می باشد.

 

والی بلخ گفت که ولایت بلخ اولین ولایتی است که به طول ۷۵ کیلومتر خط آهن دارد و این خط آهن تا میدان هوایی مولانا امتداد یافته است. وی وضعیت امنیتی آن ولایت را قناعت بخش توصیف کرد و گفت که در زمینه مبارزه با فساد نیز اقداماتی صورت گرفته است.

 

عطا محمد نور از توجه رئیس جمهور بخاطر تکمیل شدن کار ساختمان مسجد جامع روضه مزارشریف و تالار نور تشکری کرد.

 

سپس رئیس جمهور غنی صحبت کرد و ضمن تشکری از والی بلخ بخاطر پیشرفت های واضح و دستآوردهای چشمگیر در این ولایت، گفت: از شهر و ولایت مولانا، علی مرتضی، رابعه بلخی، اولیا، علمای کرام و مبارزین و مجاهدین جای بهتری نیست که زنگ مکتب در آن نواخته شود.

 

رئیس جمهور گفت: از والی بلخ تشکر می کنم که همه خواست هایش از من بخاطر بلخ بود، نه شخص خودش، نظریات اش در مورد امنیت سراسری کشور بود و طرح های اصلاحی افغانستان شمول داشت.

 

وی تصریح کرد: امید است عملاً مشاهده کرده باشید که افغانستان دوباره جزء لاینفک آسیای مرکزی شده است و اگر دشمنان افغانستان راه های این کشور را مسدود می سازند، باید بدانند که ما مسیرهای مختلفی را در اختیار داریم.

 

رئیس جمهور تاکید کرد که با وصل شدن خط آهن کندز، بلخ  و هرات، کشورهای چین و ایران از راه افغانستان وصل خواهند شد. وی با تاکید براینکه ضرورت است تعادلی را که بلخ به وجود آورده، افغانستان شمول شود،  افزود، بلخ باستان دوباره به چهارراه قاره آسیا و آسیای مرکزی مبدل می شود.

 

محمد اشرف غنی گفت که نصاب تعلیمی کنونی جوابگوی معلم و متعلم ما نیست، فشار بالای معلمین زیاد است.

 

رئیس جمهور گفت که معلمین همانند نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، وحدت ملی را تامین می کنند و آنها باید در محوریت قرار داشته باشند. وی از پسران و دختران خواست تا آینده افغانستان را به صورت درست مدیریت کنند.

 

رئیس جمهور غنی گفت که فعالیت های معارف به یک وزارت خلاصه شده نمی تواند، تعلیم برای آینده افغانستان بی نهایت مهم است و باید وزارت های دفاع ملی، داخله، مخابرات، صحت عامه و تحصیلات عالی نیز در آن نقش اساسی را ایفا کنند.

 

رئیس جمهور گفت که تا دو هفته آینده شش اعشاریه نُه میلیون جلد کتاب توزیع می شود و کمیسیون ملی بخاطر بررسی و کنترول معارف تشکیل خواهد شد.

 

رئیس جمهور همچنان از کمیسیون برگزاری نوروز که در تدویر مراسم  متذکره در فضای امن تلاش کردند، تشکر نموده، گفت: آنانیکه در مقابل جمهوری اسلامی افغانستان، عقاید اسلامی و وحدت ملی ما سلاح برمی دارند، دشمن افغانستان اند و ما آنانرا سرکوب می کنیم.

 

متعاقباً رئیس جمهور کشور و هیات معیتی اش در حالیکه از سوی عطا محمد نور والی بلخ، شماری از علما و مسئولین حج و اوقاف آن ولایت همراهی می گردید، مسجد جامع روضه شریف را افتتاح کرد.

 

مسجد روضه شریف که بنابر توجه خاص رئیس جمهور کشور اعمار گردیده است، گنجایش هفت هزار نمازگزار را در یک زمان دارد، جای نمازهای آن دست بافت افغانها بوده و دارای وضوخانه های عصری می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار