افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

مشرف ثابت کرد که: پاکستان حامی تروریزم در افغانستان است!

 

بگفته مشرانو جرگه، اظهارات پروِیز مشرف آن ادعای همیشگی افغانستان، که پاکستان حامی تروریزم در افغانستان است، را به حقیقت مبدل کرد.

فرهاد سخی معاون اول این جرگه گفت که پاکستان بخاطر رسمی شدن خط دیورند از طالبان بر ضد حکومت افغانستان استفاده کرده‎است.

 

سخی گفت که پاکستان همواره خواسته تا در امور افغانستان مداخله کند و بخاطر منافع شخصی اش جنگ را در این کشور بوسیله گروه‎های تروریستی شعله ور کرده‎است.

 

او افزود:

 

“هیچ وقت پاکستان در کنار مردم افغانستان نبوده به نحو خواسته تا منافع اش را دنبال کند، دوم هیچ وقت وفادار نبوده و حتی حرف هایش به جهان قابل قبول نیست زیرا یگانه لانه‎های بزرگ تروریزم در سطح جهان در پاکستان است و جهان نیز به این موضوع پی برده‎است.”

 

این در حالیست که پرویز مشرف رئیس جمهور پیشین پاکستان گفته‎است که پس از سال ۲۰۰۱ استخبارات پاکستان طالبان را بر ضد حکومت افغانستان دوباره تنظیم و تجهیز کرده‎است.

 

وی در مصاحبه با روزنامه دان چاپ پاکستان گفته که اسلام آباد بخاطر ضربه زدن به حکومت افغانستان از گروه طالبان استفاده کرده‎است زیرا حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان از هند حمایت می‎کرد و این مسئله به نفع پاکستان نبود.

 

آقای مشرف گفته که از جنگ نیابتی در افغانستان حمایت کرده‎است.

 

پرویز مشرف همچنان به حکومت وحدت ملی اشاره کرده و گفته‎است که باید با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان همکاری همه جانبه شود زیرا به گفته وی آقای غنی آخرین امید برای تامین صلح در منطقه است.

 

خواستیم تا در این مورد نظر حکومت افغانستان را نیز داشته باشیم اما حکومت افغانستان می‎گوید که چنین اظهارات رسمی نبوده و از همین رو آنان در این مورد صحبت نمی‎کنند.

 

اما حالا که روابط میان کابل و اسلام آباد تیره شده، بیان چنین اظهارات چه مفهوم می‎تواند داشته باشد.

 

آیا پاکستان در تلاش تلافی روابط اش با کابل است و آیا می‎خواهد تا ذهنیت جهان را در این مقطع زمانی تغییر دهد؟

 

بشیر بیژن یکی از کارشناسان مسایل سیاسی در پاسخ به این پرسش‎ها چنین می‎گوید:

 

“باور من اینست که پاکستان بر بهبود روابط اش با افغانستان فکر نمی‎کند اما تلاش پاکستان به آدرس‎های کشورهای منطقه و فرا منطقه است تا لابی گری کند و به جنایات اش در افغانستان ادامه بدهد.”

 

به گفته وی، مردم باید پی ببرند که گروه طالبان بخاطر بهبود کشور فکر نمی‎کند بلکه در پی تاراج، تباهی و کشتار مردم افغانستان است.

 

آقای بیژن گفت که لازم است تا سران حکومت نیز در مورد مداخله پاکستان در امور افغانستان اسناد و شواهدی که در دست دارند به جامعه جهانی بسپارند تا حقانیت مردم افغانستان به اثبات برسد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار