افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

مشرانو جرگه: ربانی قانون اساسی را نقض کرده است!

مشرانو جرگه

 

انتقاد وزیر امور خارجه افغانستان از ناکارایی های حکومت در دو سال گذشته، واکنش های جدی را در مشرانو جرگه افغانستان بر انگیخته است.

 

اعضای این جرگه می‌گویند انتقادهای روز شنبه صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه بر حکومت، نقض قانون اساسی افغانستان است.

 

فرهاد سخی معاون اول مشرانوجرگه که رهبری نشست عمومی روز گذشته این جرگه را نیز بر عهده داشت، تأکید کرد که رئیس جمهور باید اعضای کابینه و دیگر مسئولان حکومتی را که عضویت احزاب سیاسی را دارند مورد بازپرس قرار دهد.

 

وی گفت:

 

“اگر هر شخصی عضویت کابینه را دارد، اگر وزیر خارجه است و یا دیگر مسئولان حکومتی، رئیس جمهور باید در مورد شان تصمیم بگیرد. باید برخورد یکسان با ایشان صورت گیرد، مسئوولان حکومتی ما مطابق ماده های قانون اساسی باید، برخورد داشته باشند نه اینکه وزیر صاحب ما و یا کدام والی ما از کدام حزب پشتیبانی داشته باشند.”

 

اینکه آیا ریاست جمهوری افغانستان در برابر انتقادهای اعضای کابینه و دیگر مسئولان حکومتی چه واکنشی دارد، ریاست جمهوری در این باره از ابراز نظر خودداری کرد.

 

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان که رهبری حزب جمعیت اسلامی را نیز دارد، در گردهمایی که روز شنبه از سوی این حزب در کابل برپا شده بود، حکومت را در پیوند به عملی نکردن وعده هایش در دو سال گذشته، مورد انتقاد قرار داد.

 

وی تأکید کرد که برخی از اعضای حزب جمعیت اسلامی نیز در نا کارای های حکومت دخیل هستند.

 

با این همه، مولوی محمد منصف یکی دیگر از اعضای مشرانو جرگه می‌گوید، در ماده هشتاد قانون اساسی آمده است که هیچ عضو کابینه در زمان داشتن سمت وزارت، از مقام اش برای ملحوظات سمتی، مذهبی، قومی و حزبی استفاده کرده نمی‌تواند.

 

وی تأکید می‌کند که رئیس جمهور باید وزیران کابینه را از این ماده قانون اساسی، آگاه سازد:

 

وی افزود:

 

“قانون اساسی ما صراحت دارد و در ماده هشتاد ام قانون اساسی کشور به گونه روشن آمده است که وزیران نمی‌توانند در زمان اجرای وظیفه در سمت وزارت، به ملحوظات، قومی، لسانی، مذهبی و حزبی استفاده کند و مطابق این ماده، رئیس جمهور حق دارد وزیران خود را بخواهد و برای آنان از قانون آگهی دهد.”

 

جمعیت اسلامی که صلاح الدین ربانی ریاست آن را بدوش دارد پیش از این گفته بود، حکومت وحدت ملی باید به همه تعهدات اش عمل کند.

 

اکنون اعضای مشرانو جرگه می‌گویند؛ وزیر امور خارجه که رهبری این حزب را دارد برای رعایت قانون اساسی کشور باید یا از این حزب کناره گیری کند و یا هم از کرسی وزارت خارجه افغانستان.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار