افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

مشرانو جرگه تخطی‌های سرحدی پاکستان را تقبیح کرد

مشرانو جرگه

 

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که پاکستان به تازه‌گی با بر افراشتن بیرق آن کشور مراسم ویژه نظامی را در نقطه صفری خط فرضی دیورند در منطقه چمن راه اندازی کرده‌است.

 

 

هیئت اداری مشرانو جرگه افغانستان تخطی‌های سرحدی پاکستان جهت به رسمیت شناختن خط فرضی دیورند را یک عمل نادرست خوانده، می‌گوید که افغان‌ها هرگز تسلیم خواست‌های شوم این کشور نخواهند شد.

 

حسیب الله کلیمزی معاون دوم این جرگه روز شنبه ضمن تقبیح تخطی‌های سرحدی پاکستان گفت که افغان‌ها برای حفظ خاک‌ شان همواره قربانی داده‌اند در آینده نیز برای دفاع از کشور‌ شان آماده خواهند بود.

 

وی گفت:

 

“ما منحیث افغان‌ها و منحیث نماینده‌های مردم افغانستان این عمل پاکستان را تقبیح کرده می‌گویم که این یک عمل نادرست و شوم است و هرگز افغان‌ها از یک حصۀ کوچک خاک خود نخواهند گذشت.”

 

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که پاکستان به تازه‌گی با بر افراشتن بیرق آن کشور مراسم ویژه نظامی را در نقطه صفری خط فرضی دیورند در منطقه چمن راه اندازی کرده‌است.

 

این بار نخست نیست که از تخطی‌های سرحدی پاکستان حرف زده می‌شود، بلکه در گذشته نیز مقامات امنیتی افغان همواره از حملات راکتی نظامیان پاکستانی در امداد خط دیورند و از ایجاد تأسیسات نظامی از سوی این کشور در برخی مناطق مرزی افغانستان سخن گفته اند که سبب درگیری و تلفات میان نظامیان هر دو طرف نیز گردیده‌است.

 

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز گفت، در شرایطی که روابط دو جانبه افغانستان و پاکستان در مرحله حساس قرار دارد، این‌گونه اقدامات، می‌تواند سبب خدشه‌دار شدن بیشتر روابط میان دو کشور گردد.

 

آقای مستغنی در مورد گفت:

 

“وزارت خارجه جمهوری اسلامی افغانستان اعتراض شدید خویش خود را در پیوند به تحرکات نظامی پاکستان که با برافراشتن بیرق آن کشور و راه اندازی مراسم ویژه نظامی در نقطه صفری خط فرضی دیورند در منطقه چمن صورت گرفته ابراز داشته و آن را یک اقدام نا مناسب، تحریک کننده و برخلاف تعهدات قبلی طرفین می‌داند.”

 

این در حالیست که به اساس گزارش ها، حکومت پاکستان به تازه‌گی از ساکنان قبایل در آن سوی خط فرضی دیورند خواستار گرفتن ویزه برای سفر به افغانستان نیز شده‌است.

 

اما مقامات افغان آن را تصمیم یک‌جانبه و بر خلاف عرف موجود برای ساکنان دو طرف خط فرضی دیورند عنوان می‌کنند.

 

سردار ځدران کارشناس سرحدی می‌گوید که اگر حکومت با ایجاد یک پالیسی واحد مانع تخطی‌های سرحدی پاکستان نگردد، این تخطی‌ها افزایش یافته و سبب عواقب ناگوار و جبران ناپذیر خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار