افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 22 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

مشاجره لفظی آقای مجددی با مخالفین مصونیت قضایی!

جرگه مشورتی  پیمان امنیتی با امریکا روز دومش را نیز در میان تدابیر شدید امنیتی آغاز کرد.
این جرگه در حالی برگزار می شود، که از هفته ها قبل، آقای مجددی به عنوان رئیس این جرگه گفته بود که بدون امضای سند امنیتی با امریکا ورشکست می شویم.
آقای مجددی گفته بود که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان این حق و صلاحیت را داشت که چنین موافقتنامه یی را با ایالات متحده امضا کند، اما بنا بر حساسیت موضوع خواست که سنگینی بار مسوولیت آن را بر دوش ملت نیز بگذارد.
هرچند این اعلام آقای مجددی، نشان دهنده سفارشی بودن این جرگه را می رساند. اما این جرگه مشورتی سرانجام پنجشنبه 30 عقرب با سخنان آقای کرزی شروع به کار کرد.
روز دوم جرگه با آغاز بکار 2500 تن از اعضای اشتراک کننده در 50 کمیته کاری برای بررسی مواد پیش نویس قرار داد امنیتی، شروع شد.
یکتن از اشتراک کنندگان این جرگه که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفت که بسیاری از اشتراک کنندگان تا زمانی که متن پیمان امنیتی در اختیارشان قرار نگرفته بود، نسبت به امضای این پیمان آگاهی کامل نداشتند.
او گفت: بسیاری از اشتراک کنندگان بعد از مطالعه متن قرارداد مخالفت خود را با این پیمان اعلام کردند. اما آقای مجددی و شهرانی به خاطر قانع کردن آنان به هر کمیته رفته و پیمان امنیتی را به سود آنان خوانده است.
حتی برخی از خبرها حاکی از آن است که آقای مجددی با برخی از مخالفین مشاجره لفظی کرده است.
آقای مجددی دو هفته قبل از آغاز جرگه، به رسانه ها گفته بود که  هیچ گونه مخالفت شرعی با امضای این سند وجود ندارد. او می گوید که هر افغانی که از وضعیت کشور آگاه است و به آیندۀ خود می نگرد، طرفدار امضای این سند است.
او تصریح کرده بود: “امضا نشدن این قرارداد سرتاسر به زیان افغانستان است، امریکا در آن زیانی ندارد. اگر این سند امضا نشود، افغانستان حتا برای یک ماه قادر به فراهم آوری مصارف سربازان خود نخواهد بود. اگر کرزی این سند را امضا نکند، نخست از همه من با وی مخالفت خواهم کرد.”

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار