افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

مسکو در تلاش گسترش نقش خود در افغانستان

روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان قوای افغان بزودی اسلحه روسی را بدست می آورد و مسکو در تلاش گسترش نقش خود در افغانستان است.

روزنامه واشنگتن پُست از قول یک دیپلومات روسی نوشته است که می گوید: ماه آینده روسیه ارسال اسلحه سبک را به افغانستان آغاز می کند و به این ترتیب با بیرون رفتن قوای محارب امریکا از افغانستان و قوی شدن گروه های مخالف حکومت افغانستان از جمله طالبان روسیه سعی می کند که نقش خود را در افغانستان بیشتر بسازد.

به نوشته روزنامه، روسیه ترس دارد که گروه های افراطگرا از طریق افغانستان به سرحدات جنوبی این کشور نفوذ خواهند کرد.

این تصمیم در حقیقت نقش روسیه را در یک کشوری بیشتر می سازد که زمانی محور جنگ سرد به شمار می رفت و مسکو هنوز خاطرات تلخ دوران تجاوز شوروی سابق را در دهه ۱۹۸۰ در افغانستان فراموش نکرده است.

روزنامه می افزاید، بعضی از حلقات حتی اظهار می دارند که بخاطر جلوگیری از نفوذ افراطگرایی مخصوصاً گروه داعش روسیه روابط استخباراتی را با طالبان آغاز کرده است.

اما روزنامه می نویسد که روسیه با وصف بیانات رهبران آن در مورد کمک ها به افغانستان و افزایش نفوذ در این کشور، بازهم قدم فرارتر نخواهد گذاشت زیرا این خاطره که افغانستان قبرستان قوای قدرتمند شوروی بود، فراموش نشده و جنگ شوروی در افغانستان از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ علاوه بر میلیاردها دالر مصرف یکی از مهمترین عوامل سقوط شوروی نیز بشمار می رفت.

فارن پالیسی

نشریه فارن پالیسی هم در شماره اخیر خود در باره این موضوع که افغانستان گورستان امپراطوری ها بود مطلبی را به نشر رسانده و نوشته است، این بار افغانستان برای گروه داعش و یا خلافت خراسان به قبرستان تبدیل خواهد شد.

به نوشته نشریه، گروه داعش از زمان ایجاد آن سعی نمود که در افغانستان جای پا پیدا کند، اما این گروه در افغانستان با مشکلات متعدد رو به روست و حتی گروه های مخالف حکومت افغانستان حاضر نیستند با داعش همنوا شوند.

به نوشته نشریه، گرچه بعضی وقت ها گفته می شود که برخی از گروه های طالبان با داعش همراه شده اند، اما طالبان هرچند برملا نباشد، با رسم و رواج ها و ارزش های افغانی آشنایی دارند و از ریشه های قومی و قبیلوی در آفغانستان آگاه هستند. از همین رو، حتی وقتی که در رهبری طالبان انشعاب رخداد هر یک جناح آن در نوبت خود دشمنی با داعش را اعلان کردند و از این طریق می خواهند محبوبیت خود را در بین مردم افغانستان بیشتر بسازند.

به نوشته نشریه، داعش کوشش دارد که اوضاع افغانستان را به نفع خود بسازد و از ترکیت قومی افغانستان استفاده کند، اما اگر رهبران این گروه ترکیب پیچیده قومی و سیاسی افغانستان را درست درک نکنند، دیری نخواهد بود که گروه داعش هم در گورستان امپراطوری ها به خاک سپرده خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار