افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

مسوول محترم شما هم استعفا بدهید !

عبدالجبار تقوا والی مستعفی کابل که استعفا کرد، هلهله و سوت و چک چک و تحسین و قیام ناظران و شهروندان پایتخت بخاطر شهامت چشم پوشی از معاشات و تسهیلات دولتی برای بهبود امور ولایتی و اختیارات والی براه افتاد.

 

اما پس از آن هیچ اقدامی صورت نگرفت نه از جانب حکومت و ارگ نشینان نه از جانب نهادهای مدنی مدافع حقوق شهروندان و نه از جانب دیگر ولایات؛ اندکی بعد نوبت به ولایت ننگرهار و والی این ولایت رسید که کسی نبود جز عطاء الله لودین.

 

اما اینبار نه خبر به اندازه کافی پوشش داده و رسانه ای شد و نه سروصداها پیرامون آن براه افتاد که حداقل نام لودین را برای چند روزی بر سر زبان ها بیاندازد؛ گرچه این دو استعفا برای توجهات و جلب نظر اشرف غنی رییس جمهور دولت وحدت ملی به وضعیت والی ها بوده است اما از سوی دیگر…

 

اما از سوی دیگر برخی استعفاها نیز پس از بی احترامی و بی اعتنایی علنی و محض رییس جمهور تحول و تداوم با موتور یدک اصلاحات و همگرایی بوده است از آن جمله می توان به استعفای رییس آیسا و نیز استعفای قریب الوقوع والی قندوز درصورت عدم توجه به وضعیت این ولایت اشاره کرد.

 

درمورد اول بازدید سرسری و فشرده رییس جمهور از چند غرفه نمایشگاه محصولات تجاری و صنایع افغانستان بدون حاضر شدن در جمع حضار و عدم سخنرانی از پیش تدارک دیده شده خشم مردم را برانگیخت و منجر به استعفای ناگهانی وفی الله افتخاری شد.

 

اما در مورد دوم نوبتی هم که باشد نوبت محمد عمر صافی رسیده است تا به جمع مستعفیان از الطاف دولت وحدت ملی بپیوندد و عطای امتیازات و تسهیلات و معاشات حکومت را به لقای کار در تنگنا و با کمترین حدود وظایف و اختیارات در مضیقه محبوبیت عامه ببخشد.

 

چنین رفتارهای توهین آمیز و بدور از آداب دیپلماتیک و عرف ریاست جمهوری از کسی که به تبع نشریات زرد اروپایی متفکر دوم جهان خوانده می شود ناموجه و تعریف ناشده است؛ چه اگر غنی در چنین جمع هایی نتواند طیب خاطر تجار منطقه ای را فراهم آور در چکرها و پلوخوری های چندصدنفره خود هرگز نمی تواند.

 

اداره حمایت از سرمایه گذاری ها چه با افتخاری و جه بدون وی به کار خود ادامه می دهد اما دلسردی مردم از رییس جمهور تبعات طویل المدتی دارد؛ همچنان که دفاتر نیمه متروکه و نیمه تعطیل ولایات قندوز، کابل و ننگرهار بدون صافی، تقوا و لودین همچنان از خزانه ملی تغذیه می کنند اما کاری از پیش نمی برند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار