افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

مسوول غرق شدن مهاجران!؟

غرق شدن قایق مهاجران افغانستانی در سواحل غربی باسفورس استانبول که برای 36 تن از افغانستانی های ما مزار جمعی گردید. زیاد متاثر بوده برایشان جنت فردوس از بارگاه ایذ متعال استدعا داریم و به بازماندگانشان صبر جمیل می خواهیم.

در این حادثه دلخراش فامیل ها دسته جمعی با تمام آرزوهای شان به سوی آینده ها به آب لاهو گردیدند وتعدادی شان هم خوراک ماهی آب های شهراستانبول گردیدند نیروهای دریایی دولت ترکیه با تمام تلاش برای جستجوی بازماندگان حادثه و اجساد گم شده در آب های استانبول می باشند اما جای سوال در اینجا است که دولت ما و نماینده خاص ریس جمهور و سفیرافغانستان درترکیه چه فعالیت را به خرج دادند آیا زحمت کشیدند تا شهر استانبول قدم رنجه نمودند یا خیر؟ تا احوال ازبازماندگان و چگونگی وقوع حادثه خبر گیرند که اصلا تصورآن هم نمی رود این زحمت را متقبل شوند موضوع بی اطلاعی و بی اعتنایی سفارت و کنسولگری افغانستان دراستانبول سرخط و عنوان تمام نشرات و اخبار ترکیه گریده است که در یکی از اخبار مشهور ترکیه به اسم (هوریت) درتاریخ 4 نوامبر2014 چنین به نشر رسیده است.

قایق به حجم 10 نفری درحالی سقوط در آب نمود که توسط قاچاقچیان انسان به تعداد 42 تن از مهاجران افغانستانی درآن سوار به سوی رومانیه درآبهای استانبول درحرکت بودند که این حادثه سبب تلفات جدی برای مهاجران افغانستان در ترکیه گردیده است. نیروهای دریایی ترکیه طی اعلامیه گفته است که 36 تن آنها به هلاکت رسیده اجساد 23 تن شان که شامل 10 کودک و4 خانم می باشد به دست آمده و 6 تن این مهاجران نجات داده شده است و تلاش جدی برای بدست آوردن اجساد باقیمانده جریان دارد.

خبرنگاراضافه نموده است دولت ترکیه مسوولیت خویش را در قبال مهاجران افغانستانی رفع نموده وحال نوبت میرسد به دولت افغانستان که از طریق خط تلیفون با سفارت افغانستان در انکارا و استانبول در رابطه تماس حاصل نموده خواستیم از زبانشان بشنویم درچه وضعیت قراردارند واضح گردید که سفارت بی تفاوت و بی خبر بوده است این بی اعتنای سفارت سبب خشم و ناامیدی تمام اتبای افغانستان درترکیه گردیده است.

همچنان نیروهای دریایی ترکیه گفته است که ما خواهان اعزام شخص مسوول کنسولگری جهت شناسایی اجساد از سفارت افغانستان در انقره شدیم و سفارت هیچ نوع همکاری ننموده و گفته است مسوولیت شان را این سفارت ندارد چون ساحه کاری ما نیست و سمت کاری کنسولگری ما در استانبول میباشد با آنها تماس بگیرید. در اینجا سوال پیدا می شود آیا سفارت کدام ایالت مستقل از دولت است و صاحب امتیاز مسوولیت افغانستانی های مقیم ترکیه نیست صرف مسوولیت انکارا را به دوش دارد و یا هم کنسولی درمورد اتباع افغانستانی صرف دراستانبول مسوولیت دارند. بلی از یک نگاه حرف شان به جا است ملت غریب و بی واسطه به گفته شان افغانستانی نیستند اینها مال بی صاحب بودند که به هلاکت رسیدند. پسر وزیر صاحب و یا سفیر در بین شان نبود این عمل سفارت کاملآ به جا است حق به ایشان است مردم ما بدون آنهم امیدی از این سفیر ندارند.

من یک سوال ازسفیر دارم شما که مسولیت اتباع افغانستان را ندارید تعریف نماید که مسوولیت چه نوع اتباع افغانستانی را دراین کشور دارید. آیا صرف مقامات و یا مهاجران هم شامل آن می باشد. آیا این هموطنان ما که امروزجنازه های شان دریخچال ها استانبول نگهداری می شوند بالای شما هیچ حق ندارند ایا اتباع افغانستان نبودند.

این معاش و امتیاز را برایتان شخص میپردازد یا دولت اگر شخص میپردازد پس عمل تان به جااست. ای کاش وزیر صاحبان و مقامات دیگری که شما را سفیر ساخته است به استانبول تشریف بیاورند هم چنین بگوید که مسوولیت کاری ما نیست ما کنسولگری داریم در استانبول آنها پذیراهی نمایند اما اینطور نیست به مجرد خبرگرفتن از تشریف آوری مقامات همه سفارت سفر بر می شوید شاید هم پیاده به استانبول حرکت کنید که مقامات آزده نشوند و فردا گله نکنند که سفیر به پذیراهی شان تشریف نیاورد. سفیر این را خوب می داند که این مال بی صاحب کی ها است که سفیر قدم رنجه کند و با خبری از حال واحوال شان کند سفیر چرا در خدمت مقامات نباشد که او را سفیرساخته است.

جناب شان می دانند که مهاجران از جمله ضعیف ترین انسان ها در جامعه می باشند که از دست شان چیزی پوره نیست و به همین خاطر هم مهاجرت نموده اند. دیگر جمله در مقابل اعمال این سفارت ناکاره و بی مسوولیت نیست که از آن یاد نمایم. ما هم صبر به خداوند می کنیم و قضاوت را به هموطنان خود می گذاریم.

جمیل وثوق

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار