افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 5 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

مسوول دفتر سیاسی طالبان استعفا داد

“من تصمیم گرفتم از وظیفه ام به حیث مسوول دفتر سیاسی طالبان کنار بروم. چون نقش سیاسی من تمام شده است و بعد از این در پخش فیصله ها و تصامیم امارت اسلامی سهم ندارم”

 

بعد از مرگ ملا محمد عمر و تعیین ملا اخترمحمد منصور به حیث رهبر جدید طالبان، به سلسلهء اختلافات در حال افزایش بین رهبری این گروه، سید طیب آغا مسوول دفتر سیاسی طالبان در قطر از وظیفه اش کنار رفت.

 

سید طیب آغا روز دوشنبه در یک اعلامیه گفت:

“من تصمیم گرفتم از وظیفه ام به حیث مسوول دفتر سیاسی طالبان کنار بروم. چون نقش سیاسی من تمام شده است و بعد از این در پخش فیصله ها و تصامیم امارت اسلامی سهم ندارم”

 

با آنکه ذبیح الله مجاهد که خودرا سخنگوی طالبان می خواند، صحت این اعلامیهء سید طیب آغا را تایید نکرده است، اما عبدالمنان نیازی سخنگوی شورای کویتهء طالبان گفت:

 

“کاملاً باید بگویم که اکثر مسوولین با این انتخاب مخالف اند که یکی هم از جمله آنها سید طیب آغاست، وی استعفا و تردیدش را در مورد این انتخاب دیروز اعلان کرد و در اعلامیه اش مضمونی را نوشته است که برای همهء ملت بکار است تا آن را بشنوند و ببینند.”

 

طالبان از سال 2013 میلادی به اینسو همواره در اعلامیه های که در مورد گفتگو های مستقیم و یا غیر مستقیم با حکومت افغانستان، نشر کرده اند به دفتر سیاسی این گروه در دوحه اشاره کرده گفته بودند که دفتر سیاسی آنها در مورد تصامیم این گروه در مورد مذاکرات صلاحیت کامل دارد. اما گفته می شود در گفتگو های اخیر در اسلام آباد کسانی سهم داشتند که آن ها را ملا اختر محمد منصور فرستاده بود.

 

ملاحسن رحمانی یک عضو ارشد شورای طالبان در مورد اختلافات موجود در مورد تعیین رهبر جدید طالبان گفت، ملا اخترمحمد منصور در یک جلسهء که چند تن محدود در آن حضور داشتند انتخاب شده است و تعدادی زیاد رهبران طالبان با انتخاب وی مخالف اند.

 

سید طیب آغا نیز با اشاره به این اختلافات گفته است که رهبر جدید طالبان باید از بین اعضای این گروه که عملاً در جنگ افغانستان حضور دارند، انتخاب می شد.

 

قبل از پخش خبر مرگ ملا محمد عمر نیز گزارش های در مورد اختلافات بین رهبری طالبان نشر شده در مورد حیات وی ابراز تردید شده بود. عده ای هم خواسته بودند تا وی از طریق یک پیام تصویری نشان بدهد که زنده است.

 

سید طیب آغاز همچنان از اینکه مرگ ملا محمد عمر برای دوسال از وی پنهان نگهداشته شده بود، ابراز ناراحتی کرده است. وی می گوید که او چندین بار خواستار هدایت مستقیم از ملامحمد عمر شده بود، اما برایش گفته شد که ضرورت نیست.

 

به نوشتهء روزنامهء اکسپرس تربیون پاکستان، حتی زمانی که ملا محمد عمرهم زنده بود، روابط بین سید طیب آغا و ملا اخترمحمد منصور خوب نبوده است.

 

شماری از اعضای خانوادهء ملامحمد عمر که تا دیروز کسی هم نام آنها را نمی دانست با تعیین ملا اخترمحمد منصور به حیث رهبر جدید طالبان مخالفت کرده اند.

 

اما طالبان تلاش می کنند اختلافات موجود را کم اهمیت جلوه داده، اعلامیه های را هم در حمایت از ملا اختر محمد منصور نشر کرده اند. در یک ویدیوی که تازه در صفحهء تویتر ذبیح الله مجاهد نشر شد، تلاش می شود تا نشان داده شود که بیعت به ملا اخترمحمد منصور توسط یک جمع کثیر صورت می گیرد، اما در همین ویدیو سروصدای زیاد به گوش می رسد و طوری به نظر می رسد که جمع کثیر با این انتخاب مخالف بوده، صرف چند تن محدود دست هایشان را به رسم تایید بلند می کنند.

 

مقامات حکومت افغانستان اختلافات موجود در مورد تعیین ملا اخترمحمد منصور را به منفعت خود دانسته می گویند، این اختلافات باعث آن خواهد شد تا تعدادی از طالبان از جنگ دست بکشند.

 

اما برخی کارشناسان به این باوراند که بعد از این گفتگو های صلح با طالبان که با تعیین ملا اخترمحمد منصور به حیث رهبر طالیان متوقف شده است، دشوار خواهد بود.

 

ملا اختر محمد منصور که گفته می شود، از گفتگو های اخیر صلح بین طالبان و حکومت افغانستان حمایت کرده بود در نخستین پیام صوتی اش در مورد ادامهء این گفتگو ها ابراز تردید کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار