افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 19 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

مسوده قانون مبارزه با قاچاق انسان هر چه عاجلتر از طرف کابینه تصویب شود

اسلام الدین جرأت سخنگوی این وزارت، روز گذشته گفت که در این مسوده، قاچاق انسان جرم پنداشته شده است.

 

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می گوید: تلاش می شود تا با تصویب هر چه زودتر قانون مبارزه با قاچاق انسان جلو قاچاق پُر خطر انسان را بگیرد.

 

در حالیکه اوضاع نامناسب چند ماه اخیر کشور سبب گرم شدن بازار قاچاقبران انسان شده است، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان تلاش دارد تا با تصویب طرح قانون مبارزه با قاچاق انسان جلو قاچاق افغان ها به بیرون از کشور را بگیرد.

 

اسلام الدین جرأت سخنگوی این وزارت، روز گذشته گفت که در این مسوده، قاچاق انسان جرم پنداشته شده است.

“اگر یک باند قاچاق انسان دستگیر می شود چگونه باید با اینها برخورد صورت بگیرد و کسی که می خواهد اینها را انتقال بدهد برای آنها از 16 تا 18 سال حبس در نظر گرفته شده و همچنان ریشه یابی آنها که با چه کسانی اینها همکاری دارند، حتی به کسانی که انسان را قاچاق می کنند می شود که کلمه اختطاف را هم بالای آنها بگذاریم و نیاز جدی احساس می شود که مسوده قانون مبارزه با قاچاق انسان و اختطاف باید هر چه عاجلتر از طرف کابینه تصویب شود.”

 

در همین حال حفیظ احمد میاخیل مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، مبارزه با قاچاق انسان، حمایت از قربانیان این پدیده، تعیین جزا برای عاملین آن و ایجاد همآهنگی بین المللی در امر پیشگیری از قاچاق انسان را از اهداف اساسی طرح این قانون می خواند.

 

مسوده قانون مبارزه با قاچاق انسان در 6 فصل و 32 ماده از سوی وزارت های امور مهاجرین و عدلیه در همکاری با برخی از نهاد های بین المللی که در همین راستا در افغانستان فعالیت دارند، آماده شده است.

 

بر بنیاد معلومات وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، در سال 2014 میلادی 50 هزار افغان در 44 کشور جهان درخواست پناهنده گی داده اند در حالیکه این رقم در سال 2013 میلادی به بیش از 47 هزار تن می رسید.

 

با این همه برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند که در کنار تأمین امنیت سرتاسری، دسترسی مردم به خدمات اولیه زنده گی می تواند گراف مهاجرت های غیر قانونی افغان ها به بیرون از کشور را کاهش دهد .

 

محمد یوسف صابر یک عضو کمیسیون بیجا شده گان این جرگه در مورد گفت:

 

“جوانان افغان روزانه در مرزهای کشور کشته می شوند این مردم مرگ خود را قبول کرده اند ولی از بیکاری و ناامنی و بی بند باری به تنگ آمده اند، می خواهند خود را برسانند به یک جای، به نظر من مسوولیت حکومت اینست که در قدم اول به مردم کار پیدا کند و برای افراد تحصیل کرده کار بدهند و بعداً قوانین را تطبیق کنند.”

 

تأمین عدالت، امنیت سرتاسری و ایجاد زمینه های اشتغال وعده های اند که رهبران حکومت در جریان مبارزات انتخاباتی شان به مردم داده بودند.

 

اکنون مردم عام می گویند که رهبران حکومت به هیچ یک از وعده های داده شده شان عمل نکرده اند .

 

در همین حال برخی از خانواده ها با توجه به وضعیت وخیم نبود زمینه های کاری در کشور می گویند، نا گزیر هستند تا خطرات مسیر های غیر قانونی را پذیرفته و به بیرون از کشور بروند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار