افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 6 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

«مسودهء قانون مطبوعات افغانستان بزودی نهایی میشود»

وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید تا ده روز آینده مسودهء قانون مطبوعات این کشور تهیه شده و به وزارت عدلیه سپرده خواهد شد.

سید مخدوم رهین دیروز به رادیو آزادی گفت، قانون جدید مطبوعات افغانستان برای نظر سنجی، در نشریه های دولتی از جمله روزنامه های هیواد و انیس قبلاً چاپ شده است.

در گذشته شماری از خبرنگاران ابراز نگرانی کرده بودند که امکان دارد قانون جدید مطبوعات یک قانون سختگیرانه باشد و فعالیت های آنان را دشوار تر سازد.

اما وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید، در این قانون نظریات، پیشنهادها و نگرانی های اهل مطبوعات در نظر گرفته خواهد شد:

« قسمی که قبلاً هم گفتیم همه هموطنان ما مخصوصاً اهل قلم و ژورنالیستان تا ده روز نظریات شانرا به ما بفرستند که ما در کمسیون تصویب نظریات این ها را اگر به آزادی بیان و نهادینه شدن آن کمک کند، بگنجانیم

این در حالیست که رسانه ها و خبرنگاران افغان بالای وزارت اطلاعات و فرهنگ انتقاد کرده گفته اند، این وزارت در تهیهء مسودهء قانون مطبوعات تاخیر کرده است.

در جریان تجلیل از روز جهانی رسانه ها در سوم ماه اپریل، شماری از خبرنگاران با انتقاد گفتند که حکومت افغانستان در بعضی موارد بر فعالیت های آنان ممانعت ایجاد کرده و مقامات افغان با خبرنگاران برخورد خشونت بار کرده اند.

سازمان های جهانی مدافع از حقوق خبرنگاران نیز افغانستان را در میان خطرناک ترین کشور ها برای خبرنگاران شمرده اند.

اکنون در موجی از این انتقادها بالای حکومت افغانستان، وزارت اطلاعات و فرهنگ امیدواری می دهد که قانون جدید رسانه ها زمینهء بهتر را برای فعالیت خبرنگاران مساعد خواهد ساخت.

اما حتی اگر وزارت اطلاعات و فرهنگ قانونی را تهیه کند که آزادی کامل رسانه ها در آن تضمین شده باشد، این سوال باقی می ماند که آیا حکومت در تطبیق صد در صد این قانون موفق خواهد شد؟

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار