افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 2 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

مسمومیت دانش آموزان در شبرغان

مسوولان محلی در ولایت جوزجان از مسمومیت ده ها تن از دانش آموزان دختر در یک مکتب  شهر شبرغان، خبر دادند.
به گفته مسوولان، صبح امروز 250 دانش آموز از لیسه مصر آباد شهر شبرغان به دلیل آنچه مسمومیت خوانده شده است به شفاخانه انتقال یافته اند.
عبدالحی رشید رییس معارف ولایت جوزجان با تایید این رویداد گفت :”حوالی ساعت 9 صبح امروز، شماری از دانش اموزان لیسه نسوان نصیر آباد مسموم

شده اند که به طور عاجل به شفاخانه صحت عامه انتقال داده شده اند.”
به گفته او، پس از اینکه دانش آموزان به شفاخانه انتقال داده شدند مشخص شد که تنها 50 تن شان، مسموم شده و بیشتر شان به دلیل ترس و فشار های روانی به شفاخانه آمده اند.
پیشتر، در چند رویداد جداگانه در ولایت های تخار، بامیان، کابل و سرپل شمار نیز  شماری از دانش آموزان دختر مسموم شدند.
بیشتر قربانیان کسانی اند که دچار سردرد، حالت تهوع، خارش بدن و ضعف جسمانی می شوند و به گفته آنان، نوعی گاز سمی باعث این حالت ها می شود.
از سویی، داکتر میرویس امینی رییس شفاخانه ولایتی جوزجان  گفت:” حوالی صبح امروز 250 دانش اموز دختران به دلیل مسمومیت به این شفانه انتقال داده شده اند که پس از تداوی اولیه، حالت همگی شان روبه بهبود است.”
عبدالعزیز غیرت، قوماندان امنیه ولایت جوزجان نیز با تایید رویداد به بخدی گفت که دانش آموزان لیسه مصر آّباد شهر شبرغان ممکن است از سوی برخی معلمان شان مسموم شده باشند.

به گفته آقای غیرت، تحقیقات پولیس در این زمینه آغاز شده  و ممکن است که برخی از معلمان، در مسمومیت دانش آموزان نقش داشته باشند.
او گفت :” تحقیقات ابتدایی پولیس، نشان می دهد؛ این دختران زمانی دچار حالت های ناشی از مسمومیت شدند که در ساعت درسی، میان شاگردان و معلمان سرو صداهایی ایجاد شده  است.”
مکتب مصر آباد از مکاتب نوساخته شده در شبرغان است که روز گذشته از سوی سفیر ترکیه افتتاح شد.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار