افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

مسلمیار: طالبان و داعش دشمن افغان ها هستند

هرچند حکومت افغانستان برای گفتگو های صلح با طالبان مسلح و پایان دادن به خشونت ها لحظه شماری میکند اما دامنه جنگ در کشور هنوز هم شعله ور است.

 

از سوی هم در آستانه آغاز سال نو، نگرانی ها از بدتر شدن وضعیت امنیتی و سقوط ولسوالی ها در محافل سیاسی کشور نیز پر رنگ تر شده است.

 

فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه روز گذشته در نشست عمومی این جرگه، سقوط شماری از ولسوالی های کشور بدست طالبان مسلح را شرم آور خواند:

 

” سقوط ولسوالی های کشور شرم آور است ما نگرانی های شما را برای ارگان های امنیتی و سران حکومت شریک خواهیم کرد. به هر حال ما داعش و طالبان را یک دشمن می دانیم و بر ضد آنان مبارزه نظامی خواهیم کرد. “

 

آقای مسلمیار تاکید دارد که طالبان و داعش دشمن افغان ها بوده و تا زمانیکه گفتگو های صلح به نتیجه میرسد، جنگ در برابر این گروه ها ادامه خواهد داشت.

 

ولایت های هلمند، ارزگان، کندز و ننگرهار در صدر ولایات بد امن و نگران کننده از سوی اعضای مشرانو جرگه گفته میشود.

 

اعضای مشرانو جرگه به اکثریت آرا فیصله کردند تا مسئولان ارگان های امنیتی برای پاسخگویی به این جرگه هفته آینده فرا خوانده شوند.

 

سناتوران از سران حکومت میخواهند تا برای سرکوب دشمنان این کشور و بازپس گیری دوباره مناطق از دست رفته هرچه زودتر دست به کار شوند.

 

گل احمد اعظمی عضو مشرانو جرگه تاکید دارد که سقوط برخی ولسوالی ها و عقب نشینی نیروهای امنیتی افغان این ولسوالی ها به مخالفان مسلح دولت روحیه و جرات بیشتر می بخشد:

 

” موضوع مهم اینست که سقوط ولسوالی ها و تخلیه آن از سوی نیرو های امنیتی نگران کننده است و دادن مورال و روحیه به مخالفان مسلح است. مثلاً در هلمند چند ولسوالی از سوی نیرو های امنیتی تخلیه شد و حالا مخالفان مسلح این ولسوالی ها را به محلات بود و باش شان مبدل کرده اند. “

 

از سوی هم وزارت دفاع افغانستان از آماده گی های کامل برای مبارزه با مخالفان مسلح سخن می زند.

 

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که برای بهتر شدن وضعیت امنیتی و سرکوب دشمنان مسلح پلان های مشخصی را روی دست دارند:

 

” ما از آنچه که برای ما مسئولیت سپرده شده و رسالت ماست تا آخرین قطره خون دفاع می کنیم هر گونه مشکلات که در آینده جامعه ما را متضرر بسازد ما در مقابله با آن پلان های محاربوی را ترتیب کردیم انجام میدهیم. “

 

زمستان امسال برخلاف سال های گذشته شاهد درگیری های شدید بود، هرچند به گفته مقام های امنیتی در فصل زمستان همواره مخالفان مسلح به پناهگاه های امن شان میرفتند اما امسال به جنگ شان در برابر نیروهای امنیتی ادامه دادند.

 

از سوی هم مقامات امریکایی سال ۲۰۱۶ میلادی را نیز برای نیروهای امنیتی افغان پر چالش خوانده و گفته اند که افغانستان شاهد درگیری ها خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار