افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

مسلمیار: اظهارات اخیر جان کری مداخله آشکار در امور افغانستان است

هیئت اداری مشرانو جرگه افغانستان می گوید که اظهارات اخیر جان کری وزیر خارجه امریکا، در خصوص توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی افغانستان مداخله آشکار ایالات متحده در امور این کشور است.

فضل هادی مسلم یار رئیس این جرگه در نشست عمومی روز گذشته مشرانو جرگه اتخاذ چنین تصامیم را از سوی کشور بیرونی در خصوص سرنوشت افغانستان، شرم آور خواند:

” افسوس می کنم و عار میدانم که وزیر خارجه کشور بیرونی می آید و سرنوشت ما را تعین می کند این برای ما عیب است. این را دست درازی آشکار در امور افغانستان میدانیم این کار را خود رئیس جمهور و رئیس اجرائیه هم انجام داده می توانستند که به مردم افغانستان اطمینان میدادند. “

این اظهارات پس از آن مطرح می شود که جان کری وزیر خارجه امریکا روز شنبه در جریان سفرش به کابل در کنار اعلام حمایت دوامدار امریکا از حکومت وحدت ملی گفت، بر اساس توافق سیاسی میان رهبران حکومت وحدت ملی، این حکومت برای پنج سال است.

قبل از این کارشناسان افغان گفته اند که توافقنامه حکومت وحدت ملی برای دو سال است و پس از آن لویه جرگه تشکیل شده و ریاست اجرائیه به صدارت مبدل می شود.

توافقنامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان حدود یک و نیم سال قبل میان دو نامزد پیشتاز ریاست جمهوری محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله با حضور جان کری وزیر خارجه امریکا به امضا رسید.

توافقنامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان حدود یک و نیم سال قبل میان دو نامزد پیشتاز ریاست جمهوری محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله با حضور جان کری وزیر خارجه امریکا به امضا رسید.

اما اعضای مشرانو جرگه افغانستان می گویند موضوعات مهم سیاسی این کشور را باید مقامات افغان فیصله کنند نه خارجی ها.

محی الدین منصف و آمنه افضلی دو تن از ستانوران در این باره گفتند:

” اینها به جای این باید به روند صلح کوشش کنند و بالای پاکستان فشار آورند تا طالبان را وادار سازند به گفتگو ها نه در مورد موضوعات که مشخص و معین است. “

” من به این عقیده هستم که برای ما شرم است که یک وزیر خارجه بی آید و اینجا دوره ریاست جمهوری ما را تمدید کند این را مداخلات واضح میدانیم. “

وزیر خارجه امریکا در حالی روی دوام حکومت وحدت ملی تاکید کرده است که انتقادها بر کارکرد این حکومت با گذشت هر روز بیشتر میگردد.

حکومت وحدت ملی در روزهای آغازین کارش به مردم در زمینه اصلاحات همه جانبه، مبارزه با فساد اداری و حکومت داری خوب تعهد سپرده بود.

اما گل احمد اعظمی یکی از اعضای مشرانو جرگه می گوید که عملی نشدن تعهدات حکومت در این زمینه ها، اعتماد مردم بر حکومت را صدمه زده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار