افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مسلح شدن قوماندانان پیشین جهادی در غزنی تهدید یا فرصت؟

همزمان با پخش گزارش های از مسلح سازی برخی از قوماندانان پیشین جهادی از سوی حکومت، اکنون شماری از مقام‌های محلی ولایت غزنی می‌گویند، دستانی در این ولایت تلاش می‌ورزند تا برای مسلح سازی این قوماندانان بر حکومت فشار وارد کنند.

 

عبدالجامع جامع معاون شورای ولایتی غزنی هشدار می‌دهد که مسلح شدن این افراد از سوی حکومت تهدید بزرگ امنیتی برای افغانستان خواهد بود:

 

“افرادی که در گذشته به حیث قوماندانان فعالیت داشتند در همان زمان برای تأمین امنیت پیروز نبودند، زمانی که این افراد در قدرت دخیل بودند در غزنی به کشتار مردم دست زدند صدها تن را کشتند برگشت چنین افراد و مسلح سازی آنان مانند طالبان برای مردم خطرناک است، ما امنیت جان باشنده‌گان این ولایت را می‌خواهیم باز هم تأکید می‌کنم که مسلح سازی چنین افراد برای مردم در این ولایت خطرناک است و اگر حکومت این را بپذیرد خطر بزرگی در برابر امنیت خواهد بود.”

 

پیش از این از مسلح سازی برخی از قوماندانان پیشین جهادی به منظور تأمین امنیت ولایت غزنی از سوی حکومت گزارش های به نشر رسیده است.

 

در میان این قوماندانان جهادی یکی هم محمد اسماعیل خنجر معاون دفتر جمیعت اسلامی در این ولایت است که پیش از این آژانس خبری پژواک از زبان وی نگاشته است که حکومت آنان را مسلح می‌سازد.

 

اما این قوماندان پیشین جهادی این موضوع را رد می‌کند، اما می‌گوید حکومت باید به این وعده اش عمل کند که گفته است برای تأمین امنیت غزنی آنان را مسلح می‌سازد.

 

وی گفت:

“ما هرگز این را نگفته ایم که حکومت در اختیار ما سلاح قرار داده است، اما باید بگویم که برای تأمین امنیت،در اختیار ما سلاح قرار داده شود، اما آنچه اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای مجاهدین وعده داده‌اند، باید به آن عمل کنند.”

 

مسلح سازی قوماندانان پیشین جهادی در ولایت غزنی در حالی نگرانی های را از سوی مقام‌های این ولایت به همراه شده است که پیش از این حتی از سقوط این ولایت به دست طالبان نیز هشدار داده شده است.

 

از سوی دیگر در ماه های اخیر گروگان گیری در ولایات غزنی و زابل افزایش یافته و پس از سر بریده شدن هفت مسافر از سوی گروه داعش، نگرانی از اوضاع امنیتی در این ولایات بیشتر شده و نماینده غزنی از حکومت خواسته است تا شمار پوسته های امنیتی را در این ولایت بیشتر سازد.

 

در کنار ولایت غزنی از حضور افراد مسلح غیر مسوول در دیگر ولایات کشور نیز گزارش های به نشر رسیده است؛ اما با این همه حکومت گفته است که مخالف ملیشه سازی است.

 

در این میان نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت امور داخله مسلح سازی قوماندانان پیشین جهادی را از سوی این وزارت رد کرده می‌گوید، حکومت دست به چنین اقدام نخواهد زد.

 

وی افزود:

“تأکید ما همواره این بوده است که مسلح سازی افرادد ر مناطق نا امن را طرفدار نیستیم. این گونه موارد را در اختیار هم نداریم که حکومت و یا نهاد های امنیتی در اختیار چنین افراد سلاح و یا تجهیزات قرار داده باشد.”

 

با این همه نگرانی‌ها از مسلح سازی افراد در ولایات، شماری از کارشناسان نظامی می‌گویند که حکومت باید بجای اینکه افراد غیر مسوول را برای تأمین امنیت کشور مسلح می‌سازد، نیروهای امنیتی را بهتر تجهیز کند و جلو فعالیت افراد مسلح غیر مسوول را باید بگیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار