افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 2 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

مسدود شدن میلیون ها دالر کمک مالی اتحاديه اروپا برای پولیس ملی

روزنامه وال استریت ژورنال به تازگی گزارش داده که اتحادیه اروپا میلیون ها دالر از کمک های مالی به نیروهای امنیتی افغانستان را مسدود کرده است.
براساس این گزارش، اتحاديه اروپا 37 ميليون دالر از کمک های مالی خود به صندوق سازمان ملل كه براي كمك به پولیس ملی کشور اختصاص داشت را مسدود کرده است.
به نظر می رسد که اتحادیه اروپا به سبب آنچه نگرانی ها از افزایش فساد اداری در نهاد های دولتی خوانده شده، این تصمیم را گرفته است..

وزارت داخله افغانستان که مدیریت سوق و اداره پولیس ملی را به عهده دارد، تا کنون به این تصمیم اتحادیه اروپا واکنش نشان نداده است.
پیش از این بار ها شماری از کشور های جهان هشدار داده بودند که در صورت عدم مبارزه جدی با فساد اداری، آنان کمک های خود به افغانستان را قطع خواهند کرد.
افغانستان، از نظر فساد اداری در میان کشورهای جهان، جایگاه دوم را دارد.
هرچند، حکومت در ده سال گذشته کمیسیون های مختلفی را در راستای مبارزه با فساد اداری ایجاد کرده اما هنوز هم فساد اداری از چالش های عمده در افغانستان به شمار می رود.
فساد؛ بحثی فراتر از چالش
وجود فساد اداری در نهاد های دولتی، چالش بزرگی است که همواره دولت و حامیان بین المللی خود را در تقابل دیپلوماتیک قرار داده است.
وال استریت ژورنال نوشته است: “رهبران اتحاديه اروپا قصد دارند تا زمانيكه سازمان ملل اتهام های فساد و سوء مديريت در نهادهای دولتی افغانستان را به درستي بررسي نکند، كمك‌ هاي خود به صندوق اين نهاد بين ‌المللي را مسدود نگه می دارند.”

اتحادیه اروپا تاکید کرده تا زمان حصول اطمینان از اینکه پول های کمک شده به افغانستان، حیف و میل نمی شود، این کمک ها هم چنان مسدود خواهد ماند.
در پی مطرح شدن این پیش شرط اتحادیه اروپا، مقام ‌ها در سازمان ملل اعلام کرده اند که با جدیت پیش شرط و موضوع آزاد سازی پول های متوقف شده برای کمک به پولیس افغانستان را بررسی می کنند.
گفته می شود که این پول  ها بخشی از معاش و مصارف ماهانه نیروهای پولیس ملی است.
اتحاديه اروپا، امريكا و جاپان، از تمویل کنندگان اصلی مصارف مالی نیروهای امنیتی افغانستان به شمار می روند.
پیشتر اتحاديه اروپا تعهد کرده بود که 175 ميليون دالر را در جریان سال های 2011 میلادی تا سال 2013 برای تامین مصارف مالی نیروهای امنیتی افغانستان کمک می کند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار