افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

مسدود شدن شاهراه کندز- تخار به دلیل درگیری میان طالبان و نیروهای دولتی

شاهراه کندز – تخار از میان ولسوالی خان آباد می ‌گُذرد و هم اکنون این سرک بزرگ خط مقدم جبهه میان طالبان مسلح و نیروهای دولتی می ‌باشد.

 

مدت سه هفته می‌ شود که ساحه ‌ای آقتاش ولسوالی خان آباد ولایت کندز را طالبان مسلح تصرف کرده اند و تا اکنون تحت حاکمیت مخالفان مسلح حکومت قرار دارد.

 

شاهراه کندز – تخار از میان ولسوالی خان آباد می ‌گُذرد و هم اکنون این سرک بزرگ خط مقدم جبهه میان طالبان مسلح و نیروهای دولتی می ‌باشد.

 

در حال حاضر وسایط باربری و وسایط مسافربری از سرک عمومی رفت و آمد کرده نمی ‌توانند و از سرک فرعی داخل شهر ولسوالی خان آباد عبور و مرور می ‌نمایند.

 

مسافرین و رانندگان وسایط نیز شکایت دارند که هر روز در مسیر راه ولسوالی خان آباد درگیری می ‌باشد و حتی گلوله ‌های پراکنده ‌ای سلاح‌ های سبک و سنگین در داخل شهر و سرک نیز اصابت می ‌کند.

 

چند تن از مسافرین ولایت ‌های کندز و تخار چنین گفتند:

 

“نعیم استم از ولایت تخار، ما در مسیر شاهراه کندز – تخار احساس مصونیت نمی ‌کنیم در این اواخر وضعیت امنیتی این شاهراه بزرگ خراب شده است هر روز در منطقه خان آباد میان طالبان و نیروهای دولتی جنگ می ‌باشد و دیگر این ‌که ساحه آقتاش را خیلی وقت می ‌شود طالبان گرفته است و حالی هم در پیش طالبان است و فعلاً خط جنگ میان طالبان و دولت همین سرک عمومی کندز – تخار قرار دارد، دولت به امنیت مردم هیچ توجه نمی‌ کند.”

 

“جمال الدین استم باشند ولایت کندز، برادر! ما مردم با بسیار مشکلات مواجه هستیم در مسیر سرک کندز- تخار هیچ امنیت وجود ندارد هر روز جنگ می‌ باشد، ما مردم هم از سوی طالبان مورد آزار و اذیت قرار می‌ گیریم و هم از سوی افراد مسلح غیر مسوول، وضعیت خیلی در این مسیر نگران کننده است و هر لحظه انسان احساس مرگ و اختطاف را می ‌کند، ما نه از طالبان احساس مصونیت می‌ کنیم و نه از افراد مسلح غیر مسوول.”

 

از سوی دیگر مسوولان امنیتی ولایت کندز می ‌گویند: پلان دارند در برخی ساحاتی ‌که از کنترول نیروهای دولتی خارج شده به هدف سرکوبی مخالفان مسلح حکومت عملیات تصفیوی را راه اندازی کنند.

 

جنرال محمد قسیم جنگل باغ سرپرست قوماندانی امنیه ولایت کندز دراین مورد چنین گفت:

 

“دشمنان افغانستان ما را آرام نمی‌ مانند، پولیس ما در برابر دشمن می ‌جنگد و ما هم پلان داریم تا قدم به قدم به پیش برویم و تا ساحه را از وجود دشمنان پاکسازی کنیم که مردم ما بتوانند به آرامی زندگی کنند.”

 

از این پیش نیز مقامات ولایت کندز گفته بودند که به هدف سرکوب مخالفان مسلح حکومت عملیات تصفیوی را راه اندازی می‌ کنند تا ساحات از دست رفته را دوباره تصرف نمایند، اما تا اکنون هیچ ساحه‌ ای از وجود مخالفان مسلح حکومت پاکسازی نشده است.

 

به باور کارشناسان، تا زمانیکه حکومت وحدت ملی در مورد تأمین امینت و راندن طالبان مسلح تصمیم جدی و قاطع نگیرد و رهبران حکومت متحدانه حرکت نکنند و هم‌ چنان مسوولان محلی ولایت کندز را تحت فشار جدی قرار ندهند، امکان ندارد که این ولایت به این زودی از وجود مخالفان مسلح حکومت تصفیه و پاکسازی شود.

 

آنان می‌ گویند که باید رهبران حکومت وحدت ملی، مسوولان محلی ولایت کندز را مورد پیگرد قانونی قرار بدهند و از آنان پرسیده شود که چرا بیشتر ساحات این ولایت را طالبان مسلح در مدت کم تصرف کردند و تا هنوز تحت حاکمیت طالبان مسلح قرار دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار