افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 21 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مسدود شدن ده ها مکتب در 3 ولسوالی ننگرهار

وزارت معارف افغانستان می گوید، به دلیل نا امنی و فعالیت گروه دولت اسلامی یا داعش از یک ماه به اینسو بیش از 50 مکتب در سه ولسوالی ولایت ننگرهار مسدود شده و حدود سی هزار متعلم از نعمت کسب علم و دانش باز مانده اند.

 

کبیر حقمل رئیس نشرات این وزارت روز گذشته گفت: در چهارده سال گذشته هیچ مکتب در ولایت ننگرهار مسدود نبوده است.

 

وی گفت:

 

“از سه ماه به اینسو در سه ولسوالی، هسکه مینه، کوته و اچین متأسفانه در حدود 58 مکتب مسدود شده است و ترس از این وجود دارد که مسدود شدن مکاتب به این شکل ادامه پیدا خواهد کرد.”

 

از چند ماه به اینسو درگیری میان طالبان مسلح و گروه دولت اسلامی یا داعش در ولسوالی های اچین، پچیراگام، چپرهار، هسکه مینه، سپین غر، خوگیانی، شیرزاد، نازیان، کوت، حصارک، بتی کوت، مومند دره و برخی از ولسوالی های دیگر ولایت ننگرهار ادامه دارد.

 

نماینده مردم ولایت ننگرهار در ولسی جرگه می گوید که در این درگیری ده ها تن از افراد ملکی کشته و صدها خانواده بی جا شده اند.

 

آرین یون یک عضو این جرگه از نیروهای امنیتی می خواهد تا هر چه زودتر در مورد باز نمودن مکاتب مسدود شده اقدام نمایند.

 

وی افزود:

 

“چون در آنجا وضع امنیتی بسیار خراب است به همین خاطر تمام مکاتب به روی شاگردان بسته شده و اگر همین پروسه دوام پیدا کند بالاخره یک نسل ما از تعلیم باز می ماند و خواست ما از دولت همین است که در مقابل فعالیت های داعش بی تفاوت نه نشیند.”

 

به اساس معلومات مسوولین وزارت معارف افغانستان، در ولایت ننگرهار حدود سه صد مکتب فعالیت دارد که هزاران پسر و دختر در آنها مصروف فراگیری درس و تعلیم اند.

 

در این حال قوماندانی امنیه ولایت ننگرهار می گوید که عملیات بر ضد مخالفان مسلح در ولسوالی کوت این ولایت آغاز شده که در آن به برخی از افراد گروه داعش تلفات نیز وارد گردیده است.

 

پاسوال فضل احمد شیرزاد گفت: این عملیات به زودی در ولسوالی اچین و هسکه مینه نیز گسترش خواهد یافت.

 

وی گفت:

 

“همین حالا به رئیس معارف و استادان اطمینان می دهم که بیایند و دروازه های مکاتب شان به روی متعلمین باز کنند ما مناطق را از وجود داعش پاک نموده ایم ما از آنها حمایت کرده ایم و ما انشاءالله به آنان پوسته هم ایجاد خواهیم کرد و از آن محلات برای همیش حفاظت می کنیم برای اچین و هسکه مینه هم بزودی عین پلان را عملی خواهیم کرد.”

 

برخی از کارشناسان و اعضای شورای ملی به این باور اند که مخالفان مسلح می خواهند تا با مسدود نمودن مکاتب، نسل آینده کشور را از تعلیم محروم نموده و به این ترتیب آنان را در صفوف شان جذب کنند.

 

این کارشناسان می گویند: قبل از این که مخالفان مسلح در مناطق دیگری افغانستان نیز دست به مسدود نمودن مکاتب بزنند، حکومت باید در برابر آنها اقدام جدی کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار