افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 26 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

مساعدت وزارت زراعت برای عملی نمودن پروژه انکشاف مرغداری خانگی در لوگر

وزارت زراعت افغانستان

برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم (CLAP) وزارت زراعت، آبیاری و مالدرای با عملی نمودن پروژه انکشاف مرغداری خانگی ۲۲۲۲ خانواده فقیر روستایی را در ولایت لوگر کمک نموده است تا با پیشبرد شغل مرغداری عاید دوامدار بدست آورند.

لیدا خانم 35 ساله باشنده قریه تقی شاه ولسوالی پل علم ولایت لوگر میباشد، او شوهرش را در یک انفجار ماین از دست داده است. او پس از درگذشت شوهرش مادر شش فرزند و یگانه نان آور فامیل خویش بشمار میرود و برای بدست آوردن لقمه نانی همواره با مشکلات اقتصادی دست وپنجه نرم می کند.

این بانو برای بیرون آمدن ازمشکلات اقتصادی به کمک پروژه انکشاف مرغداری خانگی در ولایت لوگر، با فراگیری آموزش های فنی لازم و بسته مرغداری خانگی توانست فارم کوچک مرغداری را در خانه خویش ایجاد نماید. بانو لیدا میگوید که در جریان آموزش مرغداری خانگی با روش های تخنیکی مرغداری پیشرفته آشنایی پیدا کرده اکنون میتواند این پیشه را به بهترین وجه آن به پیش ببرد. قابل یادآوریست که بانو لیدا با سیع و تلاش همه روزه به یکی از زنان مرغدار موفق در قریه خویش نیز مبدل گردیده است. طوریکه وی با بکار گیری اندوخته های دوره آموزش فارم مرغداری خویش را از ۱۵ قطعه مرغ کمکی به ۱۱۵ قطعه افزایش دهد. در حال حاضر ۲۳ قطعه مرغ این بانو شروع به تخم گزاری نموده است. بانو لیدا می افزاید که در جریان ۲۵ روز به تعداد ۲۱۷ بیضه تخم بدست آورده، در مارکیت قریه خود به فروش رسانیده است و از این طریق مبلغ ۱۷۳۳ افغانی عاید نموده است. در کنار فعالیت های مرغداری خانگی بانو لیدا بحیث یک مشاور مسلکی به سطح قریه به مرغداران قریه خویش نیز فعالیت دارد.

برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم (CLAP) یکی از برنامه های انکشافی وزارت زراعت آبیاری و مالداری است که بهدف بهبود مصونیت غذایی و کمک به کاهش فقر در ولایت های لوگر، کابل و پروان عملی میگردد. این برنامه از طرف صندوق بین المللی کمک به انکشاف زراعتی یا (IFAD) تمویل می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار