افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 11 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مساعدت مالی ناتو با برشنا شرکت

با این کمک ظرفیت برشنا شرکت را بلند می برند تا زمینه تامین برق دایمی در مراکز نیروهای امنیتی و دفاعی افغان فراهم گردد.

 

ناتو تعهد کرده است که با هزینه ساختن دوصد میلیون دالر، برق مراکز نظامی را تامین کرده و مصارف نیروهای افغان را از این ناحیه به نصف کاهش خواهد داد.

 

مقامات سازمان اتلانتیک شمالی یا ناتو می گویند، با این کمک ظرفیت برشنا شرکت را بلند می برند تا زمینه تامین برق دایمی در مراکز نیروهای امنیتی و دفاعی افغان فراهم گردد.

 

جنرال تادسیمینایت معاون بخش همکاری های امنیتی ناتو روز گذشته این کمک را با صندوق وجهی بازسازی افغانستان اعلام کرد:

 

” امروز اعضای ناتو و متحدین آن بخاطر آوردن برق دایمی به افغانستان برای صندوق وجهی بازسازی این کشور دوصد میلیون دالر کمک را اعلان می کند نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با این کمک می توانند عوض استفاده از جنراتورهای دیزلی که قیمت گزاف دارد از برق وارداتی ارزان استفاده کنند زمانیکه این پروژه به بهره برداری سپرده شد بودجه مصرفی برشنا هم نصف می شود یعنی قیمت یک کیلووات برق از 53 سنت به 22 سنت کاهش می یابد. ”

 

این دوصد میلیون دالر از سوی کشورهای جرمنی، کانادا، بلجیم و هالند که اعضای ناتو اند و استرالیا از متحدان این سازمان میا باشد صورت گرفته است.

 

در حال حاضر سالانه مصرف برق نیروهای افغان 327 میلیون دالر تخمین شده است.

 

میرویس عالمی رییس بخش تجارتی برشنا شرکت گفت، با این کمک ناتو برعلاوه مراکز نظامی نیروهای امنیتی افغان برخی از مناطق نیز از نور برق مستفید خواهند شد:

 

” این کمک ناتو به برشنا شرکت که از آن یک لین 500 کیلووات تمدید خواهد شد برای منطقه بسیار موثر می باشد و هم برای شرکت برشنا یک حمایت بسیار قوی می باشد این لین با لین وارداتی کاسا یکجا که بانک جهانی آنرا تمویل می کند افغانستان را به این آماده ساخته که یکی از کشورهای منطقه نیز از این برق مستفید شود. ”

 

به گفته آقای عالمی، ناتو بخاطر تمدید لین برق از شهر مزارشریف تا پلخمری نیز کمک می کند که در آینده نزدیک همرای پروژه کاسا یکهزار لین برق وارداتی ترکمنستان به قندهار امتداد میآبد.

 

تفاهم نامه رسانیدن برق دایمی برای پایگاه های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در حالی به امضا می رسد که پیش از این گزارش ها در مورد موجودیت فساد گسترده در قرار داد های تیل در وزارت دفاع به نشر رسیده است.

 

معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع می گوید، با عملی شدن این پروژه مشکل نیروهای امنیتی از درک برق رفع خواهد شد:

 

” این پروژه در بخش نیروهای امنیتی و دفاعی افغان بسیار مهم است سیستم و ادارات ما بخاطر عملیات ها در تمام کشور به یک برق دایمی و با ثبات نیاز دارد چرا به آن ضرورت است اگر ما بخواهیم کارهای خود را پیش ببریم به یک برق دایمی نیاز داریم بخاطر عدم موجودیت برق دایمی همه روزه سیستم دوباره نصب می شود و بسیاری دیتا ها را از دست می دهیم. ”

 

آقای استانکزی همچنان جامعه جهانی را تشویق کرد تا بخاطر استفاده از زیربنا ها روی افزایش ظرفیت های تولید برق سرمایه گذاری کند و نیاز مردم کشور را به برق مرفوع سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار