افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

مسئولان انتخابات با یکدیگر مشورت کردند

 

شب گذشته نشست مشورتی کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی، سفرا و نمایندگان کشورهای کمک کننده، در ارگ برگزار شد.

 

در این نشست بر علاوۀ رئیس جمهور، معاون دوم ریاست جمهوری، رئیس اجرائیه، شمار دیگری از مقامات عالی رتبه دولتی  و رئیس کمپنی تکنولوژی معلوماتی که در عرصه انتخابات فعالیت دارد، حضور داشتند.

 

ابتدا مارک براون مسئول کمپنی تکنالوژی معلوماتی، در رابطه به استفاده از تکنالوژی های جدید در روند انتخابات و ثبت نام رای دهندگان، معلومات داد.

 

وی افزود: جای افتخار است که به افغانستان آمده ایم و در زمینه انتخابات مشورت می دهیم. این کمپنی از سال ۱۹۸۱ در انتخابات دخیل بوده و برای شفافیت و تامین دموکراسی در جهان کار می کند.

 

مارک براون گفت که هدف کمپنی ما موفقیت انتخابات شفاف می باشد و تجربیات در این زمینه در کشورهای مختلف از جمله فیلیپین، امریکای لاتین و سایر کشور های شبیه افغانستان داریم.

 

براون خاطرنشان کرد که تکنالوژی جدید، افغانستان را هم در عرصه شفافیت و هم در کاهش هزینه انتخابات کمک می کند. وی افزود که استفاده از این تکنالوژی در کشورهای متذکره، اعتماد و اشتراک مردم و کاهش مصارف انتخابات را در پی داشته است.

 

همچنان موصوف گفت که سیستم ما در پنج قارۀ جهان مورد آزمایش قرار گرفته است و به همین دلیل کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان را در زمینه برگزاری انتخابات شفاف همکاری می کنیم.

 

در این نشست اشتراک کننده گان در مورد کاربرد تکنالوژی متذکره سوالات شان را مطرح کردند که از سوی مارک براون پاسخ ارائه گردید.

 

سپس نجیب الله احمدزی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات صحبت کرده، گفت که کمیسیون مستقل انتخابات مطالعات و مشورت های خویش را در زمینه استفاده از این تکنالوژی جدید انجام خواهد داد.

 

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز صحبت کرد و ضمن تاکید بر شفافیت انتخابات، آنرا عنصر مهم دانست.

 

رئیس جمهور غنی ضمن اینکه از معلومات همه جانبه آقای مارک براون تشکری کرد، گفت که افغانستان برای استفاده این گونه تکنالوژی آماده است.

 

وی افزود: مردم افغانستان انتخابات بهتر و شفاف می خواهند و حکومت نیز بر شفافیت انتخابات و برگزاری آن در سال ۱۳۹۶، تاکید دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار