افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

مرگ بر آمریکا را از فرهنگ افغانستان حذف کنید!

مرگ بر آمریکا فریاد دل همه مظلومین جهانی است که همیشه تحت ظلم و استکبار آمریکا و متحدانش قرار گرفته اند. اشرف غنی صاحب بداند که اگر برای خوش خدمتی به کاخ سفید پیمان امنیتی را امضا کرد، ولی مبارزه با زورگویی و مقابله با ابرجنایتکاران در خون مردم افغانستان نهادینه است.

جناب احمد ضیا مسعود که توسط رییس جمهوری جدید کشور به عنوان نماینده فوق العاده دولت در اصلاحات و حکومت داری منصوب شده بود، طی مراسمی رسما کار خود را با سخنانی آغاز کرد و سخن از ایجاد حیات سیاسی جدید و تحول و اصلاحات در زمینه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زد.

محترم مسعود در این مراسم که امروز پنجشنبه دهم مهر در کابل برگزار شد، گفت: حکومت وحدت ملی با همکاری و همسویی همه گروه های قومی کشور تشکیل شده است تا بتوانیم با یاری یکدیگر کشور را از بحران ها نجات دهیم و تنها راه برون رفت از مشکلات اصلاحات عمیق در همه زمینه ها می باشد چرا که ما مجبور هستیم فاصله طبقاتی را کم کنیم.

وی ساختارهای اداری کنونی کشور را عقب مانده دانست و اظهار داشت: ساختار کنونی جوابگو نیست و باید تغییرات اساسی در این زمینه صورت گیرد و با استفاده از تکنولوژی های جدید مانع فساد اداری شد. با تغییرات فرهنگی، تغییرات اجتماعی به وجود آورد. با سرمایه گذاری در منابع انسانی، زمینه های تحول اقتصادی و اجتماعی نسل جوان را بوجود آورد.

احمد ضیا مسعود گفت: ساختارهای عقب مانده اجتماعی هم عامل بازدارنده ای در راه پیشرفت و ترقی است، تا جامعه قومی به جامعه ملی تبدیل نشود و شاهد فرهنگ ملی نباشیم و نهادهای حکومتی و سیاسی بازگو کننده نیازهای مردم کشور نباشد، اصلاح ساختارهای اجتماعی صورت نخواهد گرفت.

نماینده فوق العاده رییس جمهوردر اصلاحات و حکومتداری همچنین افزود: رقابت های قومی باید به رقابت های اقتصادی تبدیل شود، احزاب سیاسی فراگیر شوند و بسترهای سیاسی قومی حذف گردد.

در همین مراسم جناب اشرف غنی احمدزی رییس جمهور جدید کشور نیز سخنان قابل تاملی گفت که می تواند معانی خاصی داشته باشد.

وی مسعود را سرمایه ملی افغانستان دانست و گفت مطمئن هستم که وی در ایجاد صلح و ثبات در افغانستان نقش محوری ایفا خواهد کرد. باید در حکومت وحدت ملی به اهداف خود برسیم و حکومتداری خوب باید تبدیل به روند مناسبی در سیستم دولتی این کشور شود.

رییس جمهور جدید همچنین با بیان اینکه می‌خواهم قانون، صلاحیت‌های من را محدود و مشخص کند، گفت: از جنگ خسته شده‌ایم و باید کلمه مرگ از فرهنگ سیاسی افغانستان حذف شود.

جناب اشرف غنی توضیح بیشتری درباره سیاست جدید خود ارایه نکرد تا افکار عمومی جامعه ی برای اولین بار در حکومت جدید وحدت ملی دچار تشویش شود. به ویژه اینکه دو روز پیش با وجود مخالفت مجلس سنا و پارلمان و مخالفتهای رییس جمهور سابق، پیمان امنیتی کابل – واشنتگتن به امضای طرفین رسید.

در اینکه همه ی مردم ما از جنگ خسته هستند و از کشتار و خونریزی بیزار، هیچ شکی نیست. ولی حذف کلمه ” مرگ” از فرهنگ سیاسی کشور مطلب دیگری است که هیچ ربطی به ایجاد صلح و ثبات در کشور ندارد. اگر منظور اشرف غنی از حذف کلمه مرگ، اتحاد همه احزاب و جناح های سیاسی بوده که در این چند سال اخیر هیچ جنگ و خونریزی بین احزاب داخلی کشور وجود نداشته است.

اگر خطابش به طالبان است که دیگر ” مرگ” را تقدیم مردم افغانستان نکنند چرا آن را خطاب به عموم مردم کشور گفت، بدون هیچ ذکر نامی از شبه نظامیان طالبان. البته شاید هم منظور ایشان حذف شعارهای ملی ” مرگ بر آمریکا” و ” مرگ بر اسراییل” است که عقیده ی مردم مسلمان ما است.

همه ی مسلمانان از مرگ بیزار هستند. ولی نه درباره دشمنان جنایتکاری که برای رسیدن به مقاصد خود هر غارت و تجاوزی را انجام می دهند. مرگ بر آمریکا فریاد دل همه مظلومین جهانی است که همیشه تحت ظلم و استکبار آمریکا و متحدانش قرار گرفته اند. اشرف غنی صاحب بداند که اگر برای خوش خدمتی به کاخ سفید پیمان امنیتی را امضا کرد، ولی مبارزه با زورگویی و مقابله با ابرجنایتکاران در خون مردم افغانستان نهادینه است.

اینکه از سخنان اشرف غنی اینگونه برداشت می کنیم نه به جهت بی انصافی یا بدبینی با ایشان باشد، نه هرگز اینچنین نیست. ولی کسی که از اولین روز کاری اش خود را اینگونه تسلیم خواسته های غیرمنطقی غربیها کرده است، بعید هم نیست که فردا بخواهد به اوباما، کاکا جان بگوییم.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار