افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

مروری بر روزنامه های امروز کابل

انفجار و اصابت راکت در کابل باعث تعلیق وظیفه دو فرمانده محلی پلیس در این شهر شد.

وزارت داخله (کشور) افغانستان چند روز قبل به فرماندهان پلیس حوزه‌های شهر کابل و فرماندهان پلیس ولایت‌ها و ولسوالی‌هایی که در محل ماموریت آنها جرایم سازمان‌یافته اتفاق می‌افتد، هشدار داده بود که در صورت اثبات سهل‌انگاری و غفلت از وظیفه، مورد پی‌گرد قرار خواهند گرفت.

تعلیق وظیفه دو فرمانده محلی پلیس در شهر کابل، برگزار نشدن به موقع گفت‌وگوهای رو در روی طالبان و حکومت افغانستان و استعفاهای مقامات دولتی در روزهای اخیر مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۱ حمل/فروردین کابل است.
تعلیق وظیفه دو فرمانده پلیس محلی در کابل

روزنامه

اطلاعات روز می‌نویسد که تعلیق وظایف دو فرمانده محلی پلیس نشان داد که تصمیم تازه شورای امنیت سختگیرانه بوده و با نتایج ملموس و جدی همراه است.

اطلاعات روز افزوده که عملی شدن این تصمیم باعث می‌شود پلیس پس از این در انجام وظایف شان جدی باشند.

اما اطلاعات روز نوشته که رویدادهایی که سبب تعلیق وظایف مقامات پلیس شده، هر روزه اتفاق می افتد و اگر روند به این شکل ادامه یابد تا یک ماه دیگر هیچ فرمانده پلیس محلی باقی نخواهد ماند.

اطلاعات روز می‌نویسد که ادامه این روند سبب بحران برای وزارت داخله شده و این وزارت را به برکناری و توظیف هیات مصروف خواهد ساخت.
“شکست نشست های چهارجانبه صلح”

روزنامه

۸‌صبح نوشته که حکمت کرزی، معاون وزارت امور خارجه، کسی که از افغانستان در مذاکرات چهارجانبه نمایند‌گی می‌کرد، گفته که پاکستان خلف وعده کرد و طالبان را در شروع ماه مارچ روی میز مذاکره نیاورد.

۸‌صبح نوشته وقتی طالبان اعلام کردند که حاضر به مذاکره نیستند، همه چیز متوقف شد و تمام تلاش‌های دیپلومات‌های افغان، چینی و آمریکایی در نشست‌های چهارجانبه در اسلام‌آباد نقش‌بر‌آب شد.

۸‌صبح نوشته “البته این حرف‌‌ها به معنای این نیست که دروازه مذاکره به کلی بسته شود، اما واضح است که هیچ کسی با دشمن از پا افتاده مذاکره نمی‌کند. تا زمانی که نیروهای امنیتی در میدان نبرد دست‌آورد نداشته باشند، طالبان وارد مذاکره جدی با کابل نمی‌شوند.”

روزنامه

افغانستان نیز می‌نویسد که حکومت افغانستان از سال ۲۰۰۸ به این سو روی موضوع صلح کار می‌کند اما حکومت هیچ استراتژی، خط سیر و برنامه ای برای مذاکره با شورشیان تدوین نکرده بود.

افغانستان نوشته که اگرچه موضع گیری‌های حکومت وحدت ملی در قبال صلح و مذاکره با مخالفان مسلح دولت، واقع بینانه تر به نظر می‌رسید؛ اما توفیق چندانی نداشته است.

افغانستان افزوده که حالا این مذاکرات در حالی به بن بست مواجه شده که طالبان در سال گذشته به پیروزی های بزرگ نظامی دست یافتند و مسأله صلح تحت شعاع حملات بهاری طالبان قرار گرفته است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، “حکومت بجای دلخوش کردن به سراب صلح، به راهکارهای جنگ بیندیشد و کمیت و کیفیت نیروهای امنیتی کشور را مطابق نیازهای موجود بالا ببرد.”
“موج رفتن ها از حکومت”

روزنامه

جامعه باز به استعفای رئیس امنیت ملی، وزیر امور داخله، وزیر معادن، رئیس کمیسیون انتخابات و شماری دیگر از مقامات دولتی اشاره کرده و نوشته که با گذشت زمان و طول عمر حکومت وحدت ملی، این روند شتاب بیشتری گرفته است.

جامعه باز نوشته که تاکنون دلایل کنار رفتن‌های اخیر بسیار روشن نیست، ولی دو مقام پیشین امنیتی با انتشار نامه‌هایی از فشارهایی سخن گفته بودند که زمینه کار را برایشان تنگ ساخته بود.

جامعه باز افزوده “همین‌که شخصی ناگزیر می‌شود از میوه شیرین قدرت چشم بپوشد، نشان از نمادین‌بودن نقش اشخاص در این ادارات دارد.”

جامعه باز می‌نویسد که قول آقای غنی در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش نهادسازی بود، ولی عمل‌کرد او و اطرافیانش به این شایعات دامن می‌زند که او به جای نهادسازی و تقویت حکومت و کاراساختن آن به باندسازی و شخصی‌سازی حکومت و دولت رو آورده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار