افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

مروری بر روزنامه های امروز کابل

بصیر مجاهد سخنگوی پولیس کابل گفته که شمار کشته شدگان انفجار دیروز در کابل به ۲۸ نفر رسیده و ۱۸۲ زخمی در بیمارستان‌ها هنوز تحت درمان هستند.

آقای مجاهد گفت که شمار زخمیان بیشتر بوده اما برخی از آنها پس از درمان مرخص شدند. پیشتر اسماعیل کاووسی سخنگوی وزارت صحت  افغانستان شمار زخمیان را ۳۲۷ نفر اعلام کرد.

روزنامه های اول ثور کابل در سرمقاله های امروز خود به انفجار خونین روز گذشته در شهر کابل پرداخته اند.
انفجار خونین در کابل

روزنامه

۸‌صبح می‌نویسد که حمله ‌دیروز کابل در ده سال گذشته بی‌سابقه بود. صدها نفر از باشندگان کابل در حادثه دیروز زخم برداشتند و طالبان با طراحی و اجرای این حمله نشان دادند که با همه مردم افغانستان، دشمنی دارند.

۸‌صبح افزوده که برای مقابله با حملات طالبان، ارگ و سپیدار صرف به محکوم کردن جنایت آنان اکتفا نکند و مردم انتظار دارند که دولت، موقف واضح و روشن در مورد آنان داشته باشد.

۸‌صبح نوشته که “سران حکومت وحدت ملی، باید به مردم بگویند که دشمن مردم و دولت افغانستان، طالبان هستند. طالبانی که خودشان را امارت می‌خوانند و به رهبرشان لقب امیرالمومنین داده‌اند.”

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، سران حکومت، باید بسیار واضح به مردم بگویند که تلاش‌های آنان برای مذاکره با طالبان و پیدا کردن یک راه‌حل سیاسی به شکست انجامیده است.

روزنامه

افغانستان نیز می‌نویسد که حمله انتحاری دیروز که در یکی از حساس ترین نقطه شهر صورت گرفت، پیش از همه چیز این نکته را برجسته می‌سازد که طالبان از مدت ها قبل در پی حملات فراگیر در افغانستان بوده و برای این گونه حملات، نیروها و امکانات خود را پیشاپیش در منطقه جابجا کرده است.

افغانستان نوشته در زمانی که حکومت به شورای عالی صلح و مذاکرات بی‌نتیجه دلخوش می‌کند، طالبان به صورت ماهرانه از فضای موجود استفاده کرده برای ماه‌های آینده خود برنامه ریزی می‌کنند.

افغانستان افزوده “تا زمانی که ما در میدان جنگ دستاورد قابل ملاحظه نداشته باشیم، روند صلح به نتیجه نخواهد رسید.”

روزنامه

اطلاعات روز نیز سرمقاله امروزش را زیر عنوان “حکومت در دو راهی صلح و جنگ” منتشر کرده است.

اطلاعات روز می‌نویسد که بن‌بست در گفت‌وگوهای صلح، شدت حملات طالبان، سر خوردگی ارگ از پاکستان و بی‌باوری شهروندان نسبت به گفت‌وگوهای صلح جاری حکومت با طالبان، آیا ارگ را وادار به تغییر خواهد کرد؟

اطلاعات روز نوشته با آن‌که طالبان همچنان به ترور و انتحارشان ادامه می‌دهند و مسئولیت حمله خونین دیروز را به‌عهده گرفتند اما اعلامیه ارگ حتی نامی از این گروه نبرده است.

اطلاعات روز افزوده که “واکنش دیروز ریاست‌جمهوری یک‌بار دیگر بر این حقیقت تکیه داشت که مدارا با طالبان هنوز در دستور کار ریاست‌جمهوری است و اولویت دولت در رویارویی با طالبان هنوز صلح و تلاش‌های بی‌نتیجه و بی‌پایان در این راستاست.”

روزنامه

ماندگار نیز می‌نویسد که “موفق شدن طالبان در چنین حمله‌ای بدون شک، بی‌حمایت حلقه‌ها و نیروهایی در کابل و نهادهای سیاسی و امنیتی کشور ممکن نیست.”

ماندگار نوشته که وقتی چنین حمله‌هایی به این بزرگی و به همین ساد‌گی اتفاق می‌افتد، نشان از غفلت مسئولان و نهادهای کشفی و استخباراتی دارد. این مقام‌ها باید از وظایف‌شان برکنار شوند و نیز مسئولان حوزه‌های امنیتی و پلیس کشور که در ساحه مورد هدف مسئولیت داشتند، به نهادهای عدلی کشور معرفی شوند.

همچنان ماندگار افزوده که “دروازه گفت‎وگو با طالبان که فقط برای مصرف کردن و غارت کردن پول‌های باد آورده است، بسته شود و باید با دشمنان مردم از راه زور و نظامی سخن گفته شود؛ زیرا طالبان به عنوان عناصر شناخته شده، نه به افغانستان باور دارند و نه به مردم.”

روزنامه

آرمان ملی نیز می‌نویسد که چند و چون این موضوع را باید از مسئولان امنیتی پرسید که این موتر مملو از مواد انفجاری خطرناک چگونه تا دم و دستگاه ارگ ریاست جمهوری رسیده است؟

آرمان ملی نوشته که این نکته بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود زیرا پیش از این نیز رخدادهای مشابه در کابل روی داده است.

با آنهم نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی به این باور است که طالبان با حمله شان در کابل، انتقام شکست‌های پی در پی شان را در ولایت های دیگر گرفتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار